У бечком Институту за молекуларну биотехнологију на Пољопривредном факултету процветао је бели цвет стар 32.000 година, па не чуди што је научна јавност одушевљена.
Када је ова биљка последњи пут цветала поред ње су шетали рунасти мамути!
Прочитајте још: Продавница је у башти, апотека је у шуми: Ови људи су потпуно ПРОМЕНИЛИ НАЧИН ЖИВОТА, а ово је прича о њима (ФОТО)
Генотип биљке "silene stenophulla" који је одељење за биотехнологију биљака под вођством Маргит Лаимер, у епрувети довело до цветања, стар је 32.000 година, а преживео је у подлози сибирског пермафроста (вечно смрзнуто тло).
Семе су оживели у Русији и поклонили Бечу.
Истраживачки тим Светлане Јахине из Руске академије наука је 2012. године успео да оживи ову биљку из семена непознате врсте која је извучена из сибирског пермафроста старог 32.000 година.
Захваљујући добрим контактима са руским колегама Лаимер је добила клониране ћелије биљака за Пољопривредни факултет za музеј "МУМОК".
- Успешно цветање једне од клонираних биљака зависи од многих утицаја околине, услови за раст "Силене" били су очигледно тако добри да је почела да цвета - истиче Лаимер
Прочитајте још: ВАНЗЕМАЉЦИМА смо пре 43 године послали ПЛОЧУ, нећете веровати шта је на њој СНИМЉЕНО!
Поредећи са данашњим рођацима у које се између осталог убрајају каранфил клинчић и пуцавица, истраживачи желе да сазнају како је развој еволуције ове биљне врсте текао, односно шта се код њених рођака у последњих 32.000 година променило.