Брачни парови за окончање брака најчешће наводе недостатак комуникације и разумевања, прељубу, насиље, али друштвене мреже, изјавила је портпарол Центра за социјални рад у Бањалуци Јелена Милановић.
Проценат успешних мирења је веома мали, рекла је Милановићева агенцији Срна, а преносе Независне новине. Према њеним речима, у прошлој години поднесена су 262 захтева за поступак мирења, у 2022. години 267, док их је 284 било у 2021. години.
Она је појаснила да, према Породичном закону, поступак мирења спроводи Суд на основу споразума брачних супружника, као и да Центар нема евиденцију о разлозима због којих се ипак одлучују за останак у брачном односу.
- Поступак мирења се спроводи тако што Орган старатељства закаже рочиште за покушај мирења на који позива оба брачна супружника у року од 30 дана од дана покретања поступка мирења - објаснила је Милановићева и истакла да на рочишту орган старатељства покушава да измири брачне супружнике.
Према њеним речимна, имајући у виду интересе деце, у поступку мирења орган старатељства настоји да се брачни супружници споразумеју о заштити, васпитању заједничке, малолетне деце, те подели заједничке имовине и свему осталом.
- По потреби, орган старатељства препоручиће супружницима да се обрате у брачно саветовалиште или неку другу установу која им може бити од помоћи - закључила је Милановићева.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ