Поред тога што ће стицати знања, полазак у школу је врло важна прекретница у животу сваког детета јер му пружа прилику да сам искуси читав један нови свет
Уколико поставите директно питање, могуће је да ћете добити одговор у једној речи или чак чути неистину, па је важно опрезно питати дете о томе како је протекао дан.
Прочитајте још: Уколико се дете овако понаша зависно је од екрана: Препознајте проблем на време
Родитељи се труде да им омогуће да кроз то прођу самостално и изграде независност што је више могуће, али је важно да буду упућени и имају што је више могуће информација о томе како дете проводи време у школи. Да ли се догодило нешто лоше? Нешто изванредно? С ким се дружи? Има ли уопште другаре? Како реагује на критику наставника?
Све то су питања која углавном не можемо директно да питамо дете јер би могло да се повуче у себе или избегне истину, па је важно поставити права питања. Посебно је важно бити тактичан с малишанима који су тек пошли у први разред и тек треба да се навикну на школско окружење и у потпуности га прихвате, као и са искусним школарцима који не показују да претерано уживају у дану у учионици.
Прочитајте још: Ствари које никада не треба да причате својим тинејџерима: Ово ће учинити живот лакшим
Тајна је у томе да поставите јасна и конкретна питања, која пружају прилику да дете каже нешто више од "да", "не", "добро", "лоше". Сјајан начин започнете разговор о школи јесте да најпре испричате неку своју анегдоту с посла, а потом га можете питати:
- Који је био најбољи део дана?
- Шта је било најтеже што сте данас морали да урадите?
- Да ли је неко од другара рекао нешто смешно?
- Шта си прочитао/ла на часу?
- Са ким си се данас играо и чега?
- Мислиш ли да је (на пример) математика превише тешка или превише лака?
- Како се правила у школи разликују од оних код куће и шта мислиш о њима?ж
- Можеш ли да ми покажеш нешто занимљиво што сте данас учили?
- Да ли је учитељица забавна?
- Да ли ти је била потребна помоћ око нечега и ко ти је помогао? Јеси ли ти помогао некоме?
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ