Родитељи би требало да обрате пажњу на неколико ствари
Психолози ће рећи да деца вуку своје "мале другаре" са собом јер се осећају безбедно, а без њих не могу ни да заспе. Воле да их грле, а понекад им служе и као јастук. Често је плишана животиња њихов најбољи пријатељ у некој фази. Зато нема малишана који не воли да грли мекане плишане играчке и да заспи у њиховом топлом загрљају, каже васпитачица Изабел Џонсон, јер друге играчке све више личе на справе за одрасле, пише 24сата.хр.
"Плишане живориње могу бити и едукативне јер деца могу да науче како се зову, где живе и које звукове испуштају. Међутим, избор праве играчке за дете може бити велики изазов!" – додаје.
Она сматра да више нема "правих" играчака , већ су постале само забавне и технолошки захтевне. Дете може да "манипулише" правим играчкама и да се игра на "свој" начин. Најбоље играчке су безбедне, привлачне и стимулативне. Деци је увек безбедно понудити неку од "старих" играчака попут коцкица, лоптица и лутака јер оне подржавају машту и креативност у игри.
Родитељи треба посебно да воде рачуна да плишане играчке немају дугмад које деца могу случајно да удахну или прогутају. Такође је важно да се играју одговарајућим играчкама за одређени узраст.
За одојчад, малу децу и децу предшколског узраста најбоље је изабрати плишане животиње, а прикладне су играчке за купање, лутке, лопте и сликовнице и књиге, саветују стручњаци.
Деца узраста од 3 до 5 година - Избегавајте играчке са оштрим деловима, шиљастим крајевима и играчке које садрже пластику која се лако може поломити.
Од 6 до 12 година - Избегавајте куповину играчака у облику оружја, а ако се одлучите на то купујте само играчке јарких и шарених боја.
Нетоксичне - Уверите се да су играчке обојене нетоксичним бојама, а ако нисте сигурни шта су, питајте продавца.
Безбедност на првом месту - Избегавајте играчке са малим деловима као што су мали магнети, јер их деца могу прогутати или ставити у нос. Код играчака на електрични погон, напон не би требало да буде већи од 24 волта.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ