Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Како да одвикнете дете од грицкања ноктију? Критиковање не помаже

Грицкање ноктију је једна од најчешћих навика код деце

1736863508_shutterstock_604207616.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Грицкање ноктију је ружна навика која повећава и ризик од инфекција, пошто деца лако могу са прљавих руку да пренесу бактерије и вируса кроз уста у организам. Такође, онихофагија, како се стручно назива грицкање ноктију, повећава и ризик од оболевања ноктију, пошто може да доже до гнојне упале заноктица и слично.

Кажу да деца грицкају нокте када се осећају несигурно, када су љубоморни или им је непријатно, те просто на овај начин покушавају да исконтролишу непријатне емоције које осећају.

Сам почетак грицкања ноктију обично се дешава у некој стресној ситуацији (полазак у шкоу, рођење млађег брата или сестре, раздвајање од маме и тате...), док они старији, тинејџери, често гризу нокте како би се умирили и ублажили негативна осећања попут страха, анксиозности...

Шта да радите ако дете гризе нокте

Оно што за почетак никако не би требало да радите је да грдите дете, јер је грицкање ноктију за њега нешто попут условног рефлекса, оно осећа као да не може да се носи са емоцијама и ситуацијом на неки други, рационалнији начин.

Немојте ни да манипулишете или уцењујете дете јер то може да донесе потпуно супротан резултат од онога који бисте желели да постигнете. Штавише, малишан може да настави да гризе нокте, али кријући од вас. Уместо тога, покушајте да утврдите шта је то што је узнемирило дете и потрудите се да га умирите. Ако је потребно и чини вам се да не можете сами да се изборите са тим, потражите стручну помоћ.

Oglas

Посматрајте дете и покушајте да разумете када најчешће гризе нокте, у којим ситуацијама, који су његови страхови или шта је то што га узнемирава.

Покушајте да умирите малишана. Питајте га повремено како се осећа и објасните му да негативне, непријатне емоције нису ништа чега би требало да се плаши, да су оне део људске природе, живота, пише бамбинополи.ит.

Помозите детету да ублажи анксиозност, нервозу, страхове тако што ћете му понудити алтернативне активности – спорт, неке креативне радионице, слушање музике, читање...

Увек будите ту да подржите дете, стално му говорите да га волите, како би се осећало смирено и сигурно, и то ће му помоћи да се реши ове ружне навике.

(Yумама)

Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas