Oglas
· · Komentari: 0

Kako da odviknete dete od grickanja noktiju? Kritikovanje ne pomaže

Grickanje noktiju je jedna od najčešćih navika kod dece

1736863508_shutterstock_604207616.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Grickanje noktiju je ružna navika koja povećava i rizik od infekcija, pošto deca lako mogu sa prljavih ruku da prenesu bakterije i virusa kroz usta u organizam. Takođe, onihofagija, kako se stručno naziva grickanje noktiju, povećava i rizik od obolevanja noktiju, pošto može da dože do gnojne upale zanoktica i slično.

Kažu da deca grickaju nokte kada se osećaju nesigurno, kada su ljubomorni ili im je neprijatno, te prosto na ovaj način pokušavaju da iskontrolišu neprijatne emocije koje osećaju.

Sam početak grickanja noktiju obično se dešava u nekoj stresnoj situaciji (polazak u škou, rođenje mlađeg brata ili sestre, razdvajanje od mame i tate...), dok oni stariji, tinejdžeri, često grizu nokte kako bi se umirili i ublažili negativna osećanja poput straha, anksioznosti...

Šta da radite ako dete grize nokte

Ono što za početak nikako ne bi trebalo da radite je da grdite dete, jer je grickanje noktiju za njega nešto poput uslovnog refleksa, ono oseća kao da ne može da se nosi sa emocijama i situacijom na neki drugi, racionalniji način.

Nemojte ni da manipulišete ili ucenjujete dete jer to može da donese potpuno suprotan rezultat od onoga koji biste želeli da postignete. Štaviše, mališan može da nastavi da grize nokte, ali krijući od vas. Umesto toga, pokušajte da utvrdite šta je to što je uznemirilo dete i potrudite se da ga umirite. Ako je potrebno i čini vam se da ne možete sami da se izborite sa tim, potražite stručnu pomoć.

Oglas

Posmatrajte dete i pokušajte da razumete kada najčešće grize nokte, u kojim situacijama, koji su njegovi strahovi ili šta je to što ga uznemirava.

Pokušajte da umirite mališana. Pitajte ga povremeno kako se oseća i objasnite mu da negativne, neprijatne emocije nisu ništa čega bi trebalo da se plaši, da su one deo ljudske prirode, života, piše bambinopoli.it.

Pomozite detetu da ublaži anksioznost, nervozu, strahove tako što ćete mu ponuditi alternativne aktivnosti – sport, neke kreativne radionice, slušanje muzike, čitanje...

Uvek budite tu da podržite dete, stalno mu govorite da ga volite, kako bi se osećalo smireno i sigurno, i to će mu pomoći da se reši ove ružne navike.

(Yumama)

Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas