Држите се ових савета, и будите сигурни да ће се ваша одећа пуно мање гужвати
У категорију најомраженијих кућних послова већина ће врло вероватно сврстати пеглање. Док једнима не представља проблем да сатима стоје уз даску за пеглање (иако такве заиста не познајемо), другима пеглање задаје поприличне главобоље. Ако припадате овој другој групи људи, онда ћете сигурно врло радо испробати све могуће трикове и савете који постоје. У потрази за решењима која ће нас ослободити пеглања, пронашли смо неколико која делују обећавајуће.
Држите се ових савета, и будите сигурни да ће се ваша одећа пуно мање гужвати, па у већини случајева нећеш морати посегнути за пеглом.
Немој претрпавати машину за прање веша
На машини за прање рубља с разлогом пише колико килограма одеће стане у бубањ. Немој одећу гурати у машину на силу, јер осим што се неће добро опрати, из машине ће изаћи згужвана. Савет којег би увек требало да се придржавате је да машину за прање веша никад не напуните у потпуности, тачније напуните тек 2/3 бубња. У супротном се догађа то да је процес прања и испирања напорнији за уређај, што доводи до тога се одећа и постељина на крају згужвају.
Смањите број окретаја
Такође је важно избегавати јаку центрифугу која је главни кривац згужване одеће. Већина машина за прање веша на нашем тржишту има брзину центрифуге од око 1200 окретаја, али то је прејако. Приликом те брзине одећа се много лакше згужва него када број окретаја смањимо на на пример 600 обртаја у минуту, што је сасвим довољно за уклањање 30 до 40 посто влаге, без да с одеће капље вода када је извадимо из машине.
Не прескачите омекшивач
Омекшивач је ваш најбољи пријатељ у “игри“ званој прање одеће. Наиме, он омекшава влакна, чиме се смањују набори. Али, немојте претеривати с омекшивачем, већ додајте количину назначену на амбалажи и предвиђену за један циклус прања.
Одећу добро отресите
Уколико код куће немате сушилицу, припазите да веш окачите на жицу или на сушач чим машина заврши с прањем. Оставите ли одећу и постељину да се суши у машини, само ће се згужвати, али и изгубити мирис. Пре него што окачите рубље, свакако га добро отресите и изравнајте колико је год могуће, како би се осушило равномерно и правилно. Ако желите да избегнете трагове штипаљки, одјећу окачите по шавовима. Џемпере добро поравнајте и припазите да су добро раширени. Одећи оставите довољно времена да се осуши, али је ипак не остављајте предуго јер ће постати крута.
Одаберите нежнији програм сушења
Ако ипак преферирате сушење одеће у сушилици, одаберите програм за сушење на ниској температури како не би превише осушили рубље. Наиме, високе температуре и претерано сушење једни су од најгорих криваца за гужвање одеће. За одећу је много боље да из сушилице изађе мало влажна. Такође, немојте пунити сушилицу до краја јер ће то узроковати гомилање, а тиме и више набора.
Испробајте трик с ледом
Трик с коцкицама леда наводно је револуционаран када су у питању набори на одећи. Довољно је да у своју сушилицу ставите две, три коцкице леда и одећа ће из ње изаћи испеглана. Трик је испробао и одобрио велики број људи на ТикТоку, а тајна је у томе да лед у сушилици делује попут паре на пегли и спречава да се одећа пресушује и гужва.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ