Проблеми са алергијама ширег спектра постају болест савременог доба.
Све више људи пати од проблема које изазивају алергени у ваздуху, а добар део њих се погоршава са доласком хладнијег времана и већим боравком у затвореном простору. Грејна тела у простру подижу прашину која је један од главних изазивача алергија. Независно од тога да ли сами или неко у вашој породици пати од алергија, постоје начини да правилним поступком чишћења свог дома уклоните алергене и смањите иритације.
Редовно недељно чишћење је важан део плана елиминације алергена. Међутим чак и сам поступак чишћења може изазвати алергијску реакцију јер се прашина подиже. У том погледу ако сте сами алергични на прашину ношење заштитне маске је пожељно током усисавања и брисања прашине.
Прочитајте још: Грешке које у уређењу дома треба да избегавате: Поштујте правило да је мање више
САВЕТИ ЗА ЧИШЋЕЊЕ:
КОРИСТИТЕ УСИСИВАЧ НА ВОДУ
Класични усисивачи са било врећицама за једнократну употребу или са опцијом пражњења, с једне стране усисавају прашину док је с друге у мањем обиму избацују назад путем ваздуха у задњем делу. Ово је попут зачараног круга у ком покушавате да видите ваздух услед ковитлаца прашине. Усисивачи на воду с друге стране филтрирају прашину задржавајући је у води и с друге стране избацују чист ваздух.
УПОТРЕБЉАВАЈТЕ КРПЕ ОД МИКРОФИБЕР ВЛАКАНА
Микрофибер влакна привлаче прашину много боље од памучних крпа за чишћење. У том погледу важно је да са свих површина у свом стану бришете редовно површину са оваквим крпама. Такође ово важи и за подове које је битно на дневној бази брисати џогерима од микрофибер влакана.
Прочитајте још: Ова боја новогодишње декорације доноси НЕРВОЗУ у кућу! Ево која правила ФЕНГ ШУЈИ морате поштовати
КОРИСТИТЕ МАРАМИЦЕ ЗА ЈЕДНОКРАТНУ УПОТРЕБУ
Како би максимално елиминисали прашину у свом окружењу и спречили алергијске реакције, користите марамице за једнократну употребу како би површине у свом дому учинили чистим. Ове марамице су специјално направљене да сакупљају прашину стварајући статичко лепљење.
БИРАЈТЕ ПРОИЗВОДЕ ЗА ЧИШЋЕЊЕ БЕЗ МИРИСА
Осим што прашина изазива алергије и велики број мириса које имају средстава за чишћење може да изазове алергије. У том погледу при прању површина у свом дому одаберите оне без интензивног мириса. На полеђини средстава за чишћење избегавајте оне на којима пише – амонијак, формалдехид, натријум хипохлорат, натријум лаурил сулфат. Уместо њих коростите бело сирће, соду бикарбону и лимунов сок.
Прочитајте још: Мислите да је превише нападна? Ево зашто морате унети НАРАНЏАСТУ боју у ентеријер
КОНТРОЛИШИТЕ СОБНУ ТЕМПЕРАТУРУ И ВЛАЖНОСТ
Гриње и споре плесни воле топлоту и влагу. Одржавање температуре између 20 – 22 степена и нивоа влажности до 50 % смањује њихов раст у затвореним просторијама.
МЕЊАЈТЕ РЕДОВНО ПОСТЕЉИНУ У СПАВАЋОЈ СОБИ
Будући да у просеку 8х проводите у спаваћој соби окружени меким површинама на којима се таложи прашина, неопходно је да постељину мењате на недељном нивоу. Чаршафе, јастучнице и навлаке за јоргане потребно је прати једном недељно, док је чебад и јоргане препоручљиво прати једном месечно.
Прочитајте још: Ако желите БЛАГОСТАЊЕ у дому, ове ствари морате унети и кућу пре БОЖИЋНИХ ПРАЗНИКА
ТЕМЕЉНО ЧИСТИТЕ КУПАТИЛО
Најопаснији алергени у купатилу су плесни и буђ. Њихов раст можете заиставити водоник-пероксидом, избељивачем или комерцијалним средствима за чишћење. Како би спечили раст и ширење плесни пожељно је да имате вентилатор у купатилу који је укључен за време туширања и рада машине за сушење веша.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ