Кад уђете у нечији дом, можете сазнати не само карактер, навике и размишљања људи који у њему живе, већ и разумети каквог су здравља, тврди јапански филозоф. Како Јапанци бирају кућу за срећан живот?
Као што Кинези имају древну вештину фенг шуи која се стара о благостању човека у животном простору, тако и Јапанци има своја стара учења која им помажу да буду срећни и здрави. Јапански филозоф Катсузо Ниши постао је познат по својим идејама о самоусавршавању и здравом начину живота. Написао је неколико књига, укључујући "У потрази за чудесним", у којима се бави питањима здравља, дуговечности и духовног развоја.
Ниши је веровао да су физичко и ментално благостање међусобно повезани и промовисао је једноставне, природне методе за постизање хармоније у животу... У својим радовима обратио је пажњу на један важан фактор који утиче на нашу виталност и здравље – избор дома и његово уређење. А препоручио је да се његови следбеници руководе правилима која се у Јапану поштују стотинама година.
Избегавајте куће и станове где људи често оболевају
"Избегавајте оне куће и станове у којима људи често оболевају. Ако човек живи на добром месту, лакше ће постићи дуговечност и просперитет", рекао је научник. Према речима Ниша, у повољним местима за живот људи мање оболевају и живе дуже, у њима је мање незгода.
Гледајте како дрвеће расте у околини
Ниши је препоручио да се бира место за живот на основу дрвећа које расте у околини. Ако дрвеће расте право и има здраво лишће, то значи да је место повољно за људе. Ако је дрвеће нагнуто, има искривљен облик или уопште не расте на овом подручју, онда је место за живот неповољно.
Бирајте кућу на брду, а не у низиј
Такође је боље изабрати кућу која је изграђена на брду, а не у низији. Ваш дом треба да буде обасјан сунцем најмање шест сати дневно. Сунчева светлост је толико важна за здравље“, рекао је Ниши.
Бирајте природне материјале, а не бетон
Према речима Ниша, кућа би требало да буде изграђена од природних материјала. Ако се особа усели у стан од бетонских зидова, онда је боље да његове зидове украсите дрветом или опремите собе намештајем од природних материјала.
Заоблите углове
Ако је могуће, заокружите све углове у кући и направите лучна врата - то ће сачувати виталност становника куће.
Пазите на висину намештаја
Да бисте одржали здравље, морате обратити посебну пажњу на висину намештаја. На пример, ако стално морате да сечете храну и кувате на столу чија је висина 86 центиметара, временом ће се појавити бол у леђима и покретљивост вратних пршљенова ће се смањити. Према томе, оптимална висина стола за кување, према Нишију, треба да буде 96 центиметара.
Сенса
Бонус видео: