Са приближавањем пролећа, собне биљке постепено излазе из стања мировања и почињу да расту
У фебруару је дан постао већ приметно дужи, а сунце греје на потпуно пролећни начин. Откривамо вам како да помогнете цвећу да се пробуди и припремите га за сезону раста и на шта треба обратити пажњу и које мере треба предузети да би биљке биле здраве, цветале, размножавале се и задовољиле.
Прочитајте још: Како се негује "женска срећа"? Красиће сваки ентеријер, а потребно је да јој се посветите само мало
1. Осветљење у пролеће
Важно је обезбедити собним биљкама постепено буђење. Ако је цвеће на сунчаној прозорској дасци, потребно им је сенчење, чак и ако су биљке које воле сунце.
По ведром дану, сунчеви зраци ће загрејати не само стакло, већ и прозорску даску, а са радом батерија температура ваздуха може значајно порасти, што ће у великој мери отежати живот биљака. Ако је могуће, цвеће је боље уклонити на довољно осветљено место, али даље од директне сунчеве светлости.
2. Обрезивање и подмлађивање
Прочитајте још: Поклон који никако не смете да унесете у КУЋУ: Фенг шуи стручњаци саветују да га одмах баците или спалите
Многе собне биљке настављају да расту зими. Недостатак светлости зими негативно утиче на изглед неких цветова - њихови изданци се извлаче, а лишће бледи или се делимично распада. Пролеће је време да се такви примерци доведу у ред. Дуги изданци многих биљака могу се, па чак и морају, скратити, дајући грму или дрвету исправан облик. Добро реагују на обрезивање винове лозе. Избојци сциндапсуса, сингонијума, хоје и многих других биљака снажно се растежу током зиме, дајући биљци неуредан изглед. Скраћивање таквих изданака помоћи ће цвету да развије нову зелену масу и врати се свом некадашњем сјају.
Ово се не односи само на винову лозу. Фикуси, бугенвилије, пеларгонијуми, традесцантиа и многе друге, како цветне тако и декоративне лиснате собне биљке, веома се позитивно односе на резидбу. Изузетак су биљке у којима се цветање јавља на презимљеним изданцима - континуирано обрезивање је контраиндиковано за такво цвеће. Можете само мало подесити изданке, ако је потребно.
Прочитајте још: Спречите БРЗО НАКУПЉАЊЕ ПРАШИНЕ У ДОМУ: Направите спреј од састојака које већ имате у кући (РЕЦЕПТ)
3. Пресађивање
Најбоље време за пресађивање собног цвећа је март-април. Трансплантација је, пре свега, неопходна за младе биљке, јер почиње да расте, коренов систем ће захтевати више простора и хранљивих материја. Због тога је младим биљкама потребан већи контејнер и ново плодно тло. Одраслим, добро презимљеним биљкама није потребна годишња трансплантација. За њих је довољно заменити горњи слој земље - то ће омогућити трансплантацију цвећа једном у две до три године.
Многе собне биљке не подносе добро зиму - сув топли ваздух из уређаја за грејање и, често, хладни прозорски прагови немају најбољи ефекат. Листови постају жути и падају, а саме биљке изгледају потлачено. Такви примерци се прво пресађују.
Прочитајте још: Сјајан ТРИК: Ево како да вам се макароне и пиринач не залепе током кувања
Није потребно пресађивати цветне биљке, а многе још увек цветају у овом тренутку. Ништа лоше се неће десити ако се орхидеје, касни децембар, хибискус или бугенвилија пресађују након цветања - почетком лета.
4. Заливање и прихрањивање
За буђење биљака биће потребно појачано заливање, али је најбоље то учинити постепено. Вода за било које цвеће треба да буде мекана, на собној температури. Истом водом се могу прскати биљке, али само оне којима је то потребно.
У марту обично почињу да прихрањују собне биљке. Изузетак од правила су пресађено цвеће. Ново тло садржи све што вам је потребно за исхрану, тако да након пресађивања можете заборавити на храњење месец дана.
Прочитајте још: Уштедите струју без одрицања: Ево шта треба да убаците у ЗАМРЗИВАЧ
Приликом избора ђубрива, важно је обратити пажњу на то за које цвеће је намењен овај или онај лек. Декоративно лиснате и лепо цветајуће биљке захтевају различите композиције. Азот доприноси брзом расту изданака, а калијум и фосфор - формирању пупољака и бујном цветању. Због тога је најбоље купити специјално ђубриво за одређено цвеће и пратити препоруке у упутствима за лек.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ