Гриње и прашина могу озбиљно нарушити здравље.
Тим британских лекара међу којима су били дерматолози и епидемиолози, спровео је истраживање о хигијенским навикама више стотина домаћинстава, а више од половина испитаника никада није прала јастуке и одлагала их је у смеће када су били превише прљави и непријатног мириса.
Имајући то у виду, стручњаци препоручују да јастуке треба прати према упутству, и то минимум два пута годишње, односно на шест месеци.
Прочитајте још: Нека јастуци опет буду као НОВИ: Како уклонити ЖУТЕ ФЛЕКЕ са јастука?
Ако на јастуку постоји упутство за одржавање, прочитајте га и придржавајте се написаног, а ако га нема онда јастуке треба прати у млакој воду и програму за осетљиве тканине са обавезним испирањем хладном водом.
Можете да их ставите у машину за сушење веша на ниску температуру, повремено их извадите, поправите им облик и окренуте их на другу страну, а уколико немате машину, сушите их на собној температури уз повремено протресање.
Јастуци пуњени перјем или синтетичким влакнима
Овакве јастуке можете прати у машини за прање веша. Да бисте постигли што боље резултате, оперите два јастука истовремено, и то углавном на 40 степени.
Јастуци пуњени меморијском пеном
Овакву врсту јастука не можете прати у машини, али можете да оперете њихову јастучницу. Да бисте се решили прашине из оваквог јастука, усисивачем га добро усисајте са обе стране.
Ако се на оваквом јастуку појаве флеке, тај део очистите разблаженим детерџентом и исперите влажном крпом. Јастук оставите да се осуши на ваздуху пре него што навучете чисту јастучницу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ