Да ли "природно" нужно значи и здраво, када је козметика у питању?
У свакој козметици, била она природна или не, постоје добри и лоши састојци, као и они забрањени и дозвољени.
Стручњаци упозоравају да се козметички производи могу декларисати као природни ако садрже само два природна састојка. Стога, иако на амбалажи пише "природно", саветује се да детаљно прочитате састав одређеног козметичког производа.
Прочитајте још: Ако имате проблема са УРАСЛИМ длачицама, лист овог ПОВРЋА вам може помоћи
Све што стављамо на лице садржи бар нешто што није природно, али то не значи нужно да је састав лош.
Постоје хемикалије које су лоше за наше здравље, али оне се све ређе налазе у нашој козметици. Један од таквих састојака који је на листи забрањених је олово, које је често присутно у лаковима за нокте и ружевима.
Али, ако је реч о прописаној количини дефинисаној Правилником о здравственој исправности предмета широке потрошње, то су мале количине не могу да наштете.
Сам по себи, овај метал није отрован, али су отровна његова испаравања или пак оловна прашина. Када уђе у организам, олово ту остаје и таложи се, чиме све више и више може да оштети људски организам.
За разлику од олова, високе концентрације одређених хемикалија нису увек нужно лоше. На пример, хијалурон који се налази у меким везивним ткивима, у течности која окружује очи и неким хрскавицама, може да се уноси у већој количини јер везује влагу у кожу.
Оно што је много важније од натписа "природно" на амбалажи јесте количински састав појединих неизбежних али и неприродних састојака. Немојте се бојати свих хемикалија, него истражите шта најбоље одговара вашој кожи.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ