Заборавите на прање косе на високој температури - идеална је собна, а стручњаци верују да јој хладнија вода пружа сјај.
Једном недељно, свака 3 дана, сваки други дан... Мишљења о томе колико често треба прати косу дефинитивно су подељена, а на крају, зависе и од тога какву косу има појединац и колико се брзо она масти. Једно је сигурно - није добро прати је пречесто, јер се на тај начин уклања природно уље, а битно је и то на који начин да "истренирате" косу да се она спорије масти, што свакако може да буде корисно ако припадате групи која косу пере пречесто.
Чак су и мишљења стручњака подељена око тога колико би се коса често требала прати, али једно је сигурно - треба да избегавате пречесто прање јер то доводи до исушене и оштећене косе. Шампони често садрже штетне хемикалије које претераном употребом могу да оштете косу.
Стручњаци су рекли како је свакодневно прање косе посебно лоше за дугу косу, док би кратка коса то још могла да поднесе. Међутим, свакодневним прањем коса остаје без природних уља па треба пронаћи "златну средину" с којом ће коса бити здрава и негована, а ми задовољни њеним стањем.
Прочитајте још: Ових ШЕСТ ЗНАКОВА показују СТАРЕЊЕ косе: Ево како можете да јој помогнете
- Уопштено говорећи, већина стручњака препоручује прање косе свака два до три дана, али то зависи од типа косе. На пример, густа и смеђа коса масти се брже и требало би да је перете чешће, оквирно три пута недељно. С друге стране, обојена и третирана коса може дуже издржати без прања, па је понекад довољно опрати је једном недељно.
На учесталост прања косе утиче и лифестyле, односно вежбање, употреба производа за стилизовање косе, окружење у којем се налазите, загађење из ваздуха и сл.
Прочитајте још: Низак или висок - КОЊСКИ РЕП је стоји свима и скида године
Ако сте "упали" у рутину свакодневног прања косе, стручњаци кажу како ће бити потребно неко време да се прилагодите дужим размацима између два прања, јер су уљне жлезде дуго времена биле претерано стимулисане, па ће наставити да производе себум.
Осим учесталости прања и одабира квалитетног шампона, на квалитет косе утиче температура на којој перемо косу. Врућа вода такође може да оштети власиште, па оно остаје без природних уља, а идеална температура за прање је собна, док хладнија вода може појачати њен сјај.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ