Ако имате пса или мачку у стану, проверите да ли редовно перете следеће ствари
Као што редовно перемо руке, тако би након сваког повратка из шетње псу требало да оперемо шапе. Исто тако треба редовно одржавати хигијену ствари које наши кућни љубимци користе, а ево колико често то треба да радите да бисте заштитити и њих, и себе, и укућане.
Посуде за храну и воду - Треба их прати сваки дан врућом водом и детерџентом јер и пси и мачке могу у њих извана да унесу гљивице, бактерије и алге. Уместо пластичних посуда (клице се таложе у огребаним порама), набавите оне од нерђајућег челика.
Огрлица и поводац - Иако то многи не раде, огрлица за псе се по правилу пере бар једном недељно. И поводац треба чистити сваких седам дана, тако ћете с њега елиминисати бактерије.
Претходно с огрлице скините идентификационе и металне (или пластичне) ознаке и привеске. Ставите их у кесу за веш са затварачем да бисте заштитили машину и оперите их на температури не мањој од 60 степени.
Ако их перете ручно, користите топлу воду и сапун, а ако су огрлица и поводац од коже - онај за регенерацију коже.
Ако ваша мачка носи огрлицу, требало би такође да је оперете бар једном недељно, средством за куц́не љубимце. Можете и чешће ако маца воли да борави напољу јер се тада брже прља.
Играчке - Оне с којима се свакодневно играју перите чешће, остале на неколико недеља. Важно је да користите детерџенте који су безбедни за љубимце да бисте избегли гутање штетних хемикалија. Можете и да их ставите у машину за прање судова (ниска температура), а мекше играчке у веш-машину (висока температура).
Пластичне играчке за куце и маце перите ручно, меким сунђером да не направите огреботине на које се лепе бактерије.
Ћебад - Пси воле да се после шетње склупчају у свом кревету (корпи) или на ћебету. Ако се њихова постељина не пере редовно (бар једном недељно), на њој ће се накупити бактерије и гљивице, али и гриње, буве и крпељи које су донели споља.
Претходно их усисајте да бисте уклонили ситне остатке, мрвице и длаке, па нанесите средство за одстрањивање мрља на места где је потребно и оперите у машини користећи специјалне прашкове намењене за љубимце, који су нежни за њихову кожу и посебно ефикасни у уклањању непријатних мириса.
У ову сврху никад не користите омекшивач.
Када су мачке у питању, њихову постељину треба прати ређе, само кад се упрља - воле да ствари миришу на њих, а не на дезерџенте и омекшиваче.
Посуда за мачји песак - Ако "посао" обавља у кући и има свој тоалет (посуду), столицу би требало одстранити чим обави ствар, а бар два пута дневно морате да уклањате грудвице урина.
Темељно чишћење се препоручује најмање једном недељно, али тада немојте да користите дезинфекциона средства јер неки њихови састојци су токсични за мачке.
Препоручује се прање топлом водом и благим детерџентом за судове који је без мириса.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ