Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Формула савршене комуникације постоји: Придржавајте се пропорције 43:57

Истраживачи са Харварда су чак установили да нам причање о себи причињава једнако задовољство као и секс или добра храна. Међутим, саговорнику у то време не мора да буде нужно једнако забавно и занимљиво. Штавише, може толико да му буде непријатно да вас слуша без престанка, да то у њему изазове и неки вид анксиозности и жеље за дистанцом.

1736761497_0a554858b88dee54ed24cf1ee02d48d55ff71a91.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Квалитетна комуникација заснована је на обостраном разумевању, на усвајању онога што је изрекла друга страна и исказивању сопственог мишљења на дату тему. Али, знамо ли која је идеална пропорција - колико треба да причамо ми, а колико да слушамо нашег саговорника? Стручњаци су направили рачуницу и дошли до формуле за савршену комуникацију.

Шта је пропорција 43:57

Пре неколико година стручњаци једне компаније која се бави развојем софтвера за анализу позива и повећање ефикасности продаје извршила је детаљну анализу више од 25 хиљада позива између продаваца-консултаната и њихових потенцијалних купаца. Циљ оваквог истраживања био је јасан - да се пронађе начин да се конверзија компанија-клијената дигне на највиши могући ниво.

Пошто су преслушали све позиве, стручњаци су дошли до закључка да је пропорција савршене комуникације 43:57 - 43 посто времена можете да говорите ви, док у преосталих 57 процената треба да слушате шта вам говори ваш саговорник. Наравно, ово не значи да сав фокус током разговора пребацити на рачунање процената, већ да само треба да имате у виду да мало мање причате, а мало више слушате.

Због чега је важно придржавати се овог правила

Oglas

Добра комуникација је попут игре додавања лоптом - крећемо са пропорцијом 50:50, а како минути одмичу треба да ту лопту за нијансу чешће додајемо саговорнику, како би се он осетио важним у разговору, имао прилику да каже и како се осећа, да исприча шта га тишти или, пак, радује. Управо та нијанса, тих 7 процената у односу на почетних 50 и игра пресудну улогу у квалитету комуникације.

Да бисте се померили са почетне тачке где је однос страна 50:50 и помогли саговорнику да буде благо доминантан постављајте питања. Наравно, примерена и у складу са темом. Током разговора покажите емпатију, размените мишљења и охрабрите саговорника да вам исприча још нешто - показивањем интересовања шаљете сигнал да вам је друга страна битна, преноси руски портал Лајфкахер.

(РТ)

 

БОНУС ВИДЕО

Oglas

 

Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas