Текст смо исправили захваљујући истраживању сајта Раскринкавање.ба.
Инфаркт миокарда, чешће зван срчани удар, дешава се када једна или више области срчаног мишића не добија довољно кисеоника због крвног угрушка у срчаној артерији. Када срце не прима крв и кисеоник, ћелије његовог мишића су оштећене, због чега срце престаје да ради како треба. Ова штета постаје непоправљива након око 30 минута блокаде.
„Кашљање се никад није показало ефикасним у ублажавању инфаркта или његових последица, нити повезаног ризика од срчаног застоја,“ рекао је у телефонском интервјуу АФП-у 25. јула 2022. Никола Ламблин (Ницолас Ламблин), начелник Хитне помоћи и интензивне неге кардиологије у Универзитетској болници у Лилу, у Француској.
Ивана Недељковић, ванредна професорка на Медицинском факултету Универзитета у Београду и кардиолошкиња Универзитетске кардиолошке клинике у Клиничком центру Србије, потврђује да „кашаљ нема место у лечењу срчаног удара“. „Особа која има било који симптом срчаног удара мора у року од 30 минута да се јави у хитну службу, тачније да га вози хитна помоћ,“ рекла је она у мејлу за АФП Чињенице 22. августа 2022.
„Уколико особа осећа да има срчани удар кад је сама код куће, требало би да позове број хитне помоћи и да покуша да упозори људе у близини који би могли да пруже помоћ,“ објашњава Ламблин. „Најбоље би било да отвори врата и остане тамо, јер ако су врата закључана, радници хитне помоћи ће изгубити време у покушају да уђу.“