Некада чешће, некада ређе, али сте сигурно ухватили себе како зевате у одређеним ситуацијама, када сте рецимо уморни или када вам је досадно
Разлог због кога зевамо је много сложенији од тога. Дуго се веровало да је зевање знак да је вашем телу потребно више кисеоника. али нека истраживања су навела да то ипак није тачно, пренпоси Хеалтхлине.
Зашто зевамо?
Истраживање објављено у часопису Пхисиологи & Бехавиор открило је да рефлекс зевања има више везе са регулацијом температуре у мозгу него што даје вашим плућима више кисеоника. Такође, вец́а је вероватноћа да ћете зевати током одређеног годишњег доба.
Прочитајте још: ТЕСТ ЛИЧНОСТИ: У оптичкој илузији се крије 5 различитих слика, ону коју прву угледате открива вашу НАЈВЕЋУ СЛАБОСТ
Слично као што зној хлади спољашњост тела, оштар унос ваздуха, праћен појачаним откуцајима срца и протоком крви може да охлади мозак у трену.
Према студији све ово зависи заправо од температуре ваздуха. Истраживачи су тестирали ефекте које би летњи и зимски услови имали на учеснике, са више тренутака зевања на вишим температурама него на нижим. Као што је закључено на основу доказа, студија је изнела идеју да зевање има везе са терморегулацијом, а не са депривацијом кисеоника.
Шта је "заразно зевање"?
Према истраживањима стварни разлог зашто људи који виде друге како зевају осећају потребу да то сами ураде повезан је са емоцијама, а не терморегулацијом. Према студији из 2015. објављеној у часопису Персоналити анд Индивидуал Дифференцес истраживачи са Универзитета Бејлор открили су да што више емпатије имате према другима повећава шансу да ћете заразно зевати.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ