Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Зашто је зевање "заразно"? Ово је објашњење науке

Просечна одрасла особа зева 20 пута дневно, а када осетите да зевате, то може бити скоро немогуц́е потиснути.

1686660425_shutterstock_1065757685-1-.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Постоји много мистерија о људском телу, а зевање није изузетак. Обично размишљамо о зевању као о знаку да смо уморни или да нам је досадно, али неки људи наводе да зевају чешц́е када вежбају или певају. Дакле, ако то није само знак да смо поспани или да нам је досадно, зашто тачно зевамо? Још једно питање које се често поставља је и да се зевање "преноси"? Сигурно сте приметили да када видите другу особу да зева и сами добијате потврду да зевате, док је понекад потребно само чути зевање или размишљати о њему. Можда чак зевате и сада док читате текст.

зашто вас то што сте у близини других зевача тера да зевате? ПБС НевсХоур је питао научника за говор, неуролога спавања, неуроетичара и неуронаучника који проучава мождане склопове повезане са сврабом зашто је зевање заразно. Рекли су да еволуциона вредност колективног зевања остаје непозната, али да можда има неке везе са жељом животиње да заштити чланове свог племена.

Стручњаци класификују зевање у две врсте: зевање које се јавља самостално, које стручњаци називају спонтаним зевањем, и зевање које се јавља након што видите да неко други то ради, што стручњаци називају заразним зевањем. 

Зашто је зевање заразно?

Слично мистерији око тога зашто зевамо, стручњаци такође нису сигурни зашто је зевање тако "заразно". Оно што се зна је да је спонтано зевање - из било ког разлога да се појави - древно, еволутивно очувано понашање које се дели међу многим кичмењацима. Заразно зевање се заправо не појављује у људском понашању све до раног детињства. Стручњаци верују да заразно зевање може бити средство друштвене комуникације специфично за животиње вишег реда.

Неки научници верују да је то понашање очувано током еволуције због његовог друштвеног ефекта. Конкретно, ови стручњаци верују да зевање игра улогу у друштвеној комуникацији, да је то знак неког унутрашњег стања ума, пише Хоустон Метходист.

Недавна студија показује занимљивост која се односи на то да је вец́а вероватноц́а да ц́емо доживети заразно зевање са нашим најближим познаницима него са странцима.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ


 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas