Прича која се крије иза симбола Ускрса
Јаје асоцира на плодност односно на зачетак живота. Љуска јајета представља симбол празну гробнице након што се Исус подигао из мртвих.
Према предању, ускршњи зека је изворно имао улогу судије који је одлучивао хоће ли деца бити злочеста или добронамерна.
После Божића, Ускрс је највећи празник у хришћанском свету приликом којег се не радују само деца него и одрасли. Све почиње Великим петком, пре великог догађаја Васкрса у недељу, а завршава се празником у понедељак.
Ако купујете чоколадне посластице за децу или планирате неки ускршњи излет, можда ће вас нешто више занимати о овом великом празнику и зашто на овај дан на својим трпезама имамо ускршња јаја и зечеве.
Порекло ускршњих јаја
Када се ради о верској важности, Ускрс је на врху, иако је за хришћане и Божић подједнако битан. Ускрс је по дефиницији у самом епицентру хришћанске вере јер без њега хришћанство не би ни постојало, будући да обележава тренутак Христовог ускрснућа.
Прастари је обичај да се током Ускрса једу чоколадна јаја и зечићи. На пример, прво чоколадно јаје у Уједињеном Краљевству датира из давне 1873. године када је породична фирма Фрајс представила кугласту грицкалицу. Убрзо се појавила конкуренција, а Кедбери је предњачио тако што је две године касније лансирао властита чоколадна ускршња јаја.
Као што смо на почетку текста напоменули, јаје представља плодност, а малено пиле је симболика рађања и живота. Стара римска пословица каже како сав живот долази из јајета.
Многе културе још од давнина негују обичај даривања и размене јаја, јер се сматрало да терају зле силе и доносе срећу. Временом, хришћани су присвојили јаје као ускршњи симбол дајући му ново значење - баш као што пиле излази из јајета и почиње да живи, тако је и Исус изашао из гроба и започео нови и вечни живот.
Управо због тога и разбијање јајета има симболично значење. Шупљи део јајета, хришћани виде као симбол ускрснућа јер опонаша Исусов празан гроб након што је разапет на Велики петак.
Одакле долази ускршњи зец?
За већину становништва, зечићи су дугодлаки кућни љубимци који поскакују и шетају по дворишту остављајући за собом весеље и добре вибрације. Али на верској основи, Библија не спомиње митску животињу с дугим зубићима која доноси јаја деци зато што су се добро понашала, па се поставља питање одакле је тачно дошао ускршњи зец.
Према народном предању, ускршњи зец потиче од немачких лутерана и изворно је имао улогу судије који је одлучивао хоће ли деца бити злочеста или добра током Ускрса. Легенда каже да је створење носило корпу обојених јаја, као и слаткише и играчке у домове најбоље одгојене деце.
По другој теорији, пагански Англосаксонци су у пролеће одржавали гозбе у част Еостре - паганске богиње плодности људи чије је име надахнуло назив "Васкрс". Према легенди, Еостра је трансформисала птицу која је умирала и патила, у зеца како би преживео и чак је имао крзно које га је грејало, али је невероватно што је још увек легао јаја попут птице. Једино познато спомињање Еостре, потиче из списа часног Беде, британског свештеника који је живео у касном седмом и раном осмом веку.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ