Обратите пажњу да људе око себе док чекате у реду – у продавници, апотеци, пекари, на аутобуској станици или пак на аеродрому.
Ношење траке, наруквице или беџа са сунцокретима дискретно указује људима из окружења, особљу, колегама, здравственим професионалцима, да је некоме потребна додатна подршка или мало више времена.
Прочитајте још: Зашто се каже све у шеснаест? Помислићете на фудбал, али одговор ће вас изненадити!
Сунцокрет као знак невидљивог инвалидитета употребљава се од 2016. године, а до данас је прихваћен и препознатљив на већини аеродрома и места на којима се одржавају јавни догађаји у Великој Британији, у многим супермаркетима, на железничким и аутобуским станицама, на местима за разоноду, у здравственим центрима, у полицијским и ватрогасним станицама, а све је већи број малих предузећа и организација које препознају сунцокрет.
Ко су творци траке са сунцокретима?
Идеја је настала тако што је један аеродром у Лондону почео да размишља како да препозна путнике који имају скривени инвалидитет, како би могли да прилагоде своје понашање ситуацији.
Тако су 2016. године осмислили зелену траку са сунцокретима, која дискретно указује да се ради о особи са скривеним инвалидитетом. На тај начин су успели да олакшају путовање многим путницима, било да је реч о асистенцији или једноставно давањем више времена за поједине процедуре.
Зашто сунцокрет?
Знак је требало да буде јасно видљив са дистанце и динамичан. Сунцокрет је одабран јер указује на срећу, позитивност, снагу, самопоуздање. То је универзално препознатљив цвет, а уједно је и родно неутралан. Трака са сунцокретима омогућује свакоме ко има невидљиви инвалидитет да га обелодани, онда када сматра да је то потребно.
Данас, у многим земљама Европе, а све више и у Србији, можете видети особу са траком са сунцокретима, на већим окупљањима и местима где је увек гужва.
Уколико приметите особу која носи траку на којој су сунцокрети – пустите је преко реда. И њу, и њену породицу, уколико није сама.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ