Дали је тврдио да је таленат без амбиције безвредан, а својим начином живота је то у сваком тренутку потврђивао и оправдавао.
Славни надреалиста Салвадор Дали, основао је за живота свој сопствени музеј у свом родном Фигуерасу, у коме је неко време живео а у сутерену музеја је и сахрањен. Музеј Салвадора Далија једна је од најатрактивнијих дестинација за љубитеље уметности и поштоваоце лика и дела чувеног сликара. Ништа боље од ове куће не осликава његов ексцентричан начин живота и необичан рад.
Кућа на себи има прозоре различитих облика и пропорција који пружају поглед на залив Портлигат, место које можемо да видимо на бројним Далијевим делима. Здање је препуно Далијевих предмета и мемоара, собе су украшене ситницама које их чине удобним - сувим цвећем, пресвлакама од сомота, занимљивим теписима, антикварним намештајем...
Поред куће и двориште је невероватно амбијентално и живописно - то је надреалистичка земља чуда са занимљивостима као што је огромна софа у облику усана, Пирели гуме, оријентални базен или обиље џонивских јаја које је Дали сам вајао.
Сам правац – надреализам – настао је из намере да се изнесу слике из подсвесног и из снова, да се поставе изнад реалности са којом комуницирају на специфичан начин. Теорије о сновима и подсвести одиграле су кључну улогу у Далијевом сликарству, након што је упознао Сигмунда Фројда, творца психоанализе. Међу Далијева најпознатија и најупечатљивија дела свакако спадају пљоснати цурећи сатови, односно, слика Постојаност памћења и Искушење Светог Антонија на којој светац покушава да се одбрани од приказа слонова и коња монстурозно издужених ногу.
Прича о односу Далија и Гале заслужује сопствени музеј, али је нераскидив део Далијевог живота и стварања. Гала је била његова супруга, љубавница, пријатељица, саучесница и стална инспирација и омиљени модел, овековечен на бројним сликама.