Dali je tvrdio da je talenat bez ambicije bezvredan, a svojim načinom života je to u svakom trenutku potvrđivao i opravdavao.
Slavni nadrealista Salvador Dali, osnovao je za života svoj sopstveni muzej u svom rodnom Figuerasu, u kome je neko vreme živeo a u suterenu muzeja je i sahranjen. Muzej Salvadora Dalija jedna je od najatraktivnijih destinacija za ljubitelje umetnosti i poštovaoce lika i dela čuvenog slikara. Ništa bolje od ove kuće ne oslikava njegov ekscentričan način života i neobičan rad.
Kuća na sebi ima prozore različitih oblika i proporcija koji pružaju pogled na zaliv Portligat, mesto koje možemo da vidimo na brojnim Dalijevim delima. Zdanje je prepuno Dalijevih predmeta i memoara, sobe su ukrašene sitnicama koje ih čine udobnim - suvim cvećem, presvlakama od somota, zanimljivim tepisima, antikvarnim nameštajem...
Pored kuće i dvorište je neverovatno ambijentalno i živopisno - to je nadrealistička zemlja čuda sa zanimljivostima kao što je ogromna sofa u obliku usana, Pireli gume, orijentalni bazen ili obilje džonivskih jaja koje je Dali sam vajao.
Sam pravac – nadrealizam – nastao je iz namere da se iznesu slike iz podsvesnog i iz snova, da se postave iznad realnosti sa kojom komuniciraju na specifičan način. Teorije o snovima i podsvesti odigrale su ključnu ulogu u Dalijevom slikarstvu, nakon što je upoznao Sigmunda Frojda, tvorca psihoanalize. Među Dalijeva najpoznatija i najupečatljivija dela svakako spadaju pljosnati cureći satovi, odnosno, slika Postojanost pamćenja i Iskušenje Svetog Antonija na kojoj svetac pokušava da se odbrani od prikaza slonova i konja monsturozno izduženih nogu.
Priča o odnosu Dalija i Gale zaslužuje sopstveni muzej, ali je neraskidiv deo Dalijevog života i stvaranja. Gala je bila njegova supruga, ljubavnica, prijateljica, saučesnica i stalna inspiracija i omiljeni model, ovekovečen na brojnim slikama.