Православни верници и СПЦ данас славе Аранђеловдан, односно Светог Духа Архангела Михаила
За оне који мисле „да им је слава “свети Аранђеловдан“ или за оне који пак мисле да се тог дана слави “свети Аранђел”,прави назив празника је Сабор Светог Архангела Михаила - Аранђеловдан.
Прочитајте још: Многи раде погрешно: Да ли за АРАНЂЕЛОВДАН треба кувати жито?
Аранђеловдан је дан који је црква посветила у славу свих анђела и првог међу њима, светог Архангела Михаила. Црква процењује да је Аранђеловдан као слава, по броју верника на другом месту, после Светог Николе.
Због чега се слави баш у новембру?
Сваки човек на дан крштења добије свог анђела, који се назива анђео мирни, верни учитељ, чувар душа и тела. Ти анђели чувају човеку живот и здравље и пазе да човек, због свог незнања и несмотрености не направи какву погрешку.
Највиши међу анђелима су седморица арханђела, међу којима је Михаило, који има још и титулу архистратига, а по којем је овај празник добио име.
На Аранђеловдан треба ширити добре мисли, а једну једину ствар коју не смете урадити јесте да сиромашне и немоћне терате од себе
На иконама се Архангел Михаило представља са крилима, у војводској одежди, као борац, са мачем у једној и кантаром у другој руци, јер, према народном веровању, он у часу смрти узима људску душу.
У време римског папе Силвестра и александријског патријарха Александра установљен је овај празник архистратига Михаила и осталих сила небеских у новембру.
Новембар је заправо девети месец од месеца марта, који се сматра тренутком стварања света. А девети месец после марта узет је због девет анђелских чинова који су најпре створени.
Архангел Михаило, заштитник лозе Немањића, ужива велико поштовање у нашем народу.
Обичаји и веровања на данашњи дан
Једно народно веровање каже да се према временским условима на овај дан, може одредити каква ће бити година. Каже се: какво је време на Аранђеловдан, тако ће бити током целе зиме и пролећа! У неким крајевима Србије, овај анђео се слави и као заштитник сточара јер се верује да само он може отерати вукове.
Постоји веровање и обичај код многих хришћана који славе светог Михаила, да, пошто га сматрају живим светитељем, не спремају жито, што је неоправдано и нетачно. Неопходно је припремити жито за славу, јер сви светитељи и сви умрли живи су пред Богом.
На Аранђеловдан треба ширити добре мисли, а једну једину ствар коју не смете урадити јесте да сиромашне и немоћне терате од себе. То ће анђео, који је стално уз вернике, казнити.
Прочитајте још: Црква и њени верници данас славе СВЕТОГ ПАВЛА ИСПОВЕДНИКА: Патријарх који је удављен током служења литургије
На овај дан, предање каже, ваља помоћи сиромашнима и немоћнима, дати им хране и пића, упутити топлу реч. Уколико то не учините, верује се да ће анђео који је стално уз вернике послати страшну казну. Они који испоље најважнију хришћанску врлину на Аранђеловдан, могу очекивати благост овог светитеља који ће се вам испунити и ону највећу жељу.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ