"Београд је леп лепотом усправног става, појавом на брду, закорачајем над водама".
Након десет година изгнанства, један од највећих српских писаца 20. века пише добро познату поему "Ламент над Београдом", тугујући за градом у коме се није родио, већ је ту провео само мањи део живота.
Црњански се деценију касније враћа у Београд, где ће се сместити у истом оном хотелу у ком је раније живео Иво Андрић, а потом до смрти 1977. године живети у стану у Милешевској улици, на другом спрату, изнад кафане Влтава.
Прочитајте још: МИЛОШТА за сваког госта! Ево који славски обичаји се поштују у ЗАПАДНОЈ СРБИЈИ
Црњански ће као сви његови становници у граду на ушћу Дунава бити дошљак.
Ако је судити по, за историју Срба, кључном писаном извору, делу "О управљању царством" византијског цара Константина Порфирогенита, Срби су налик на Црњанског прешли Дунав и видели Београд на кратко, а потом се, почетком 7. века, населили далеко на југу. Но, као да га нису могли заборавити – Порфорогенит приповеда како су замолили цара Ираклија да им допусти да се врате, а потом се сместили код античког Сингидунума на Дунаву.
Прочитајте још: Ушла у ГИНИСОВУ КЊИГУ рекорда: Упознајте Олде, НАЈСТАРИЈЕГ ПИНГВИНА НА СВЕТУ (ВИДЕО)
Фото: Депозит
У 9. веку у документима се јавља под словенским именом Бели град
Ако само разгледате мапу Балкана, видећете како су јужнословенски називи градова иначе страшни – поспрдни, суморни, мрачни. Београду су, међутим, Словени дали прекрасно име, очигледно очарани белим келтским и римским утврђењем на стени изнад две реке.
Прочитајте још: АНТАРКТИК крије НАЈВЕЋУ ТАЈНУ на свету: АТЛАНТИДА се налази под ледом?
Историја Београда је историја хиљаду опсада. Зато је и постао град који непрекидно мења лик, али преживљава све могуће режиме, све могуће боје.
- Истрган, просут, управо као да никад не постоји, него вечно настаје, дограђује се и опоравља - пише Иво Андрић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈБУКУ