Амерички научници установили.
![1607069645_Depositphotos_423874884_s-2019.jpg](/cache/images/d/7/8/e/e/d78ee25d61de9ff97d128e910d3c02b63495023d.jpg)
Одлагање неизбежних задатака не сматра се позитивном особином, али амерички научници недавно су установили да отезање може имати и позитиван учинак на крајњи исход, јер неке људе чини креативнијима.
Резултати истраживања
Истраживања су показала да 20 посто или петина одраслих људи редовно оклева, а код младих тај проценат расте до 80 посто. Професор на Wхартон Бусинесс Сцхоол у Филаделфији, Адам Грант каже да га је на помисао о одлагању као позитивном фактору подстакла изјава једне од најкреативнијих студенткиња која му је рекла да су јој најоригиналније замисли пале на ум након раздобља оклевања и одуговлачења.
Прочитајте још: ВРЕМЕ ИЛИ НОВАЦ: Шта би вас учинило срећнијима?ВРЕМЕ ИЛИ НОВАЦ: Шта би вас учинило срећнијима?
Професорка Универзитета Wисцонсин Јихае Схин истражила је ту хипотезу пратећи рад запослених у две фирме. Анализирала је колико често радници одуговлаче у обављању послова, а потом су њихови надређени оценили у коликој су мери појединци били креативни.
Схин је закључила да су се радници који су одлагали послове показали најкреативнијима. Професор Грант у својој књизи "Како су неконформисти изменили свет" пише да је прва замисао која нам падне на ум најчешће и најконвенционалнија, а одлагање појединцу омогућује да му мисли одлутају, што неке води до иновативног начина размишљања.
Прочитајте још: Научници не знају одговор: Непознати ОБЈЕКАТ пролетео поред Земље
Подсећа да су неки од највећих тренутака у људској историји резултат одлагања. Међу њима су чувени говор Мартина Лутера Кинга "Сањам.." и Да Винцијева "Мона Лиза".
![](/storedImages/2020_12/04/1607069459_Depositphotos_10516351_s-2019.jpg)
- Највећи говори у историји најчешће су прерађивани у последњи тренутак, због чега је за говорницом било пуно флексибилности и импровизирања, за разлику од говора написаних месецима раније - казао је Грант.
- Подсећам и да је Леонардо Да Винци провео пуних 16 година радећи на свом ремек-делу Мона Лизи. Осећао се лоше јер је стално отезао с довршавањем, а о томе је писао и у свом дневнику.
Прочитајте још: Полиција остала у шоку: Нису могли да поверују шта жена носи у "трудничком" стомаку (ФОТО)
Тескоба и нервоза
Када је почео да слика Мона Лизу неке му сликарске технике нису биле познате, а с годинама и новим сазнањима створио је ремек-дело, каже Грант. Но предуго одуговлачење извршења неизбежних задатака може и да угрози креативност, упозорава професор Грант, додајући да због одлагања ствари за задњи тренутак појединци толико пожуре с послом да примене најједноставнију замисао, уместо неке оригиналне за коју им треба више времена.
Прочитајте још: Нучници објашњавају који је трик за БРЖЕ УЧЕЊЕ
У чланку објављеном у Неw Yорк Тимесу професор Грант је поручио:
- Ако сте склони одлагању, следећи пут кад почнете да се осећате кривим или посрамљеним зато што оклевате да започнете неки посао или задатак, сетите се да права количина одуговлачења може да резултира креативношћу. Али ако спадате у групу људи које одуговлачење чини тескобним и нервозним, не чекајте на тренутак креативности на овај начин.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ