Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ОБИЧАЈИ ОД ДАВНИНА: Како су хришћани од два дана стигли до 40 дана божићног поста

Код православних хришћана у понедељак, 28. новембра почиње божићни пост који ће трајати 40 дана. Међутим, да ли су верници увек постили толико дуго?

1701075745_crkva-svete-petke.jpg
ФОТО: СПЦ
Oglas

Хришћани су почели да практикују божићни пост још у периоду раног хришћанства. О томе су писали Амвросије Милански и блажени Августин. Међутим, папа Лав Први је већ у 5. веку назвао пост „обичајем од давнина“.

У почетку, верници нису постили четрдесет дана као данас, већ само два-три. У неким заједницама чак и дан. Пост се постепено померао на недељу дана – ову традицију је сачувала само Јерменска апостолска црква.

„Период од четрдесет дана установљен је много касније – на сабору 1166. године, који су одржали цариградски патријарх Лука Хрисоверг и византијски цар Мануил Први Комнин“, наводи црквени публициста протојереј Максим Первозвански.

Тада је одређен датум, почетак поста – 15. новембра, а по грегоријанском календару 28. новембра.
Овај обичај је у Русију донео крајем 12. века кнез Андреј Богољубски, присталица „свега грчког“.

Народ га је тада назвао Филипов пост, јер се сећање на апостола Филипа обележава 27. новембра.

Треба истаћи да је овај пост, иако дуг, прилично једноставан. Мање је строг од васкршњег поста.
„По тежини Божићни пост је ближи Петровском. На пример, дозвољено је јести рибу, што није дозвољено током великог поста“, објашњава јеромонах Феодорит (Сенчуков).

Што је ближе Божићу, то је строжи. Последње недеље риба се не једе, док на Бадњи дан (6. јануара) до сумрака није дозвољена баш никаква храна све до прве звезде – симбол Витлејема, који је свету објавио рођење Спаситеља.

„Наравно, ако се стриктно придржавате правила, морате знати ког дана коју храну можете јести, а шта не би требало. Али свештенство је свесно да је тешко испунити све прописе“, каже отац Теодорит.

Стога, додаје, у општој црквеној пракси, уз правила, постоје изузеци. Прекид поста се не сматра озбиљним грехом. Поготово ако је то повезано са здрављем.

Главна ствар су приоритети самих верника. Важно је јасно разумети зашто би требало да се ограничите на четрдесет дана. Од тога зависи шта ће постати – средство духовног уздизања или још једна дијета.

„Смисао поста није у одбијању хране, већ у припремању за празник, како би хришћани обратили пажњу на свој духовни живот“, закључио је протојереј.

 

БОНУС ВИДЕО:

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas