Сваки крај Србије слави своје обичаје о крсној слави, посебно уколико је светац заштитник дома наслеђен
Становници источне Србије у великом броју случајева обележавају и по неколико крсних слава. Према веровању у овом делу Србије, први светац који штити породицу и домаћина је онај који је наслеђен по мушкој линији.
Прочитајте још: Знате ли зашто је манастир ЖИЧА ЦРВЕНЕ боје? Ми имамо одговор!
Уколико је домаћин довео жену у своју кућу, она слави крсну славу наслеђену по оцу. Уколико је мушка глава породице дошла код жениних или је наследио кућу од неког ујака или тече, онда обележава и свеца-заштитника тог дома.
Жене, нарочито ако немају браћу и кога да наследи икону, веома су везане за своје девојчаке славе.
Прочитајте још: Манастир Куманица крије НАЈВЕЋУ СРПСКУ ТАЈНУ: Мошти Светог Саве НИСУ СПАЉЕНЕ?!
Наслеђени светац се слави и лети, и зими, на пример Светог Николу и у децембру, и у мају. Некада се људима уочи неког великог светитеља деси нешто много лепо или ружно. Било да су за то лепо искрено захвални, или да ружно преживе, они тог најближег свеца узимају за свог личног заштитника.
Жене, нарочито ако немају браћу и кога да наследи икону, веома су везане за своје девојчаке славе. И њих поједине куће "прекађују".
Прочитајте још: Писмо МАСОНА које се ПРЕПРИЧАВА: Испровоцираћемо социјалну КАТАКЛИЗМУ и отворити врата ЛУЦИФЕРУ
На Видовдан, рано ујутро се умивају водом у којој се налази трава за лепоту. Дан пре тога се обилазе ливаде, пева се, и бере се видовска трава и ружа. Плава трава за мушкарце а црвена за девојке.
На Светог Јована Биљобера се "овијају" њиве. То значи иде се око свих њива и бере се цвеће. Од тог цвећа и белог лука се праве венци и каче изнад улазних врата.
Прочитајте још: "Какво је ово чудовиште?" Ова фотографија изазвала је бес љубитеља ПИЦЕ (ФОТО)
На Ђурђевдан се такође плету венци, ставе на главу а затим се оде у тор, код овце чије ће јагње бити жртвовано и даје јој се погача и со.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ