Ускршњи пост ове године почиње 27. фебруара и траје до 15. априла. Најдужи је од четири велика поста у православљу, а зове се и Часни пост.
![1676537297_c51b7a1be4f21d8c5f53a9c2323c847d2bdaa740.jpg](/cache/images/2/c/8/c/a/2c8ca083e6a11212ded330db8a1027bba4654086.jpg)
Правила Ускршњег поста
Пост има две стране, телесну и духовну. Телесни пост је уздржавање од одређених јела и алкохолних пића, а духовни пост подразумева одрицање од сваке врсте грешних и злих мисли, жеља и дела.
Ускршњи пост обухвата време Христовог страдања и његовог разапињања на Часни крст. Према вероватњу прва особа која је постила био је сам Христ који је, уочи голготе и разапињања на крст, себе подвргао дуготрајном уздржавању од хране и пића. и сви каснији мученици и светитељи живели су по истим правилима.
Ово је најстрожији пост, а за време његовог трајања верници се уздржавају од меса, јаја, сира, млека, односно хране животињског порекла. Вино и уље дозвољени су само суботом и недељем и на дан Св. четрдесеторице мученика (Мледенци), док се риба може користити само на Благовести и Цвети. Свим осталим данима пости се „на води".
Циљ поста није само одрицање од хране већ је најважније да се клонимо лоших мисли и дела и тиме победимо себе саме.
Ускршњ пост по недељама
Ускршњи пост дели се на седам недеља, од којих свака има своје име и правила:
Прва недеља Ускршњег поста: Чиста недеља
Ова недеља се назива и Тодорова или Теодорова недеља. За време првих дана ове недеље не пале се огњишта и жене не треба да кувају, него се једе раније припремљена храна.
Друга недеља Ускршњег поста : Пачиста недеља
Другу недељу Великог поста треба испостити на води од понедељка до петка, док је у суботу и недељу дозвољено јести храну спремљену на уљу.
Трећа недеља поста: Крстопоклона недеља
Током треће недеље поста православни хришћани поклањају се Часном крсту. Током ове недеље требало би суздржавати се од свих искушења духа.
Четврта недеља поста: Средопосна недеља
Ове недеље не треба изговарати ружне речи, чак ни у шали и треба се посветити раду.
Пета недеља поста: Глува недеља
Назив је добила по томе што је прошло пуно вемена у посту и долази време ћутања, покајања, глуво време. У Глуву недељу црква забрањује сва весеља, свирке, песму и забаве.
Шеста недеља поста:Цветна недеља
Најзначајнију улогу у овој недељи имају биљке и цвеће. Према веровању ништа што цвета не треба сејати, јер ће у том случају неће бити плода. Обичај је да се ових дана плету венчићи од врбових гранчица и цвећа.
Седма недеља Васкршњег поста: Страдална недеља
Последњу недељу пред Ускрс, верници проводе у строгом посту, молитви и покајању.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУК