Стари обичаји и веровања
Божић је велики верски и православни празник који се прославља 7. јануара. Тог дана се слави рођење Исуса Христа. Њему претходе Божићни пост и Бадњи дан.
Бадњи дан је дан када посте и православци који не поштују строга правила Божићног поста. За Божић и Бадње вече се везују најлепши обичаји и обреди који су се одржали и до данас. Ови празници су окренути породици и дому, а пост и обичаји доприносе благостању, духовном испуњењу и миру у кући.
Често се каже да оно што радите на Божић радићете целе године, а ево шта према народним веровањима и обичајима не сме да се ради на Бадње вече и Божић.
Прочитајте још: Старо веровање: Искрцкајте орах на БАДЊЕ ВЕЧЕ и сазнајте да ли ће вас ПРАТИТИ СРЕЋА
1. Према веровањима на Бадњи дан се ништа не износи из куће, нити позајмљује јер не ваља да оно што припада кући буде ван ње на Божић. У зору, на Божићно јутро по бадњак иду само мушкарци. Кад одаберу дрво узимају секиру и секу бадњак.
2. Према народном веровању бадњак се сече у три снажна ударца и оно што секира три пута не пресече довршава се ломљењем рукама. Тај ломљени део на бадњаку се зове брада.
3. На Бадњи дан и Божић не ваља да се ватра у пећи и камину распирује дувањем да ветар не би отресао пшеницу и да се стока не надима од траве.
4. У појединим местима, део пепела који је настао од бадњака се чува да би га помешаног са водом пили против главобоље.
5. Верује се за не ваља на Бадње вече заспати док бадњак не прегори, јер ће – говорило се – укућани умирати без предзнака.
Прочитајте још: Да ли знате: Зашто се БАДЊАК оставља испред врата дан уочи Божића и када се уноси у кућу?
6. По народном веровању, орах једе само за Бадње вече, док се осталих дана Божића не дирају, како се не би патило од чирева.
7. По уношењу сламе на Божић према старим обичајима сви су се изували и обували чисте чарапе јер не ваља да се бос иде по слами јер ће укућане болети ноге. Приликом скидања обуће води се рачуна од томе да се не преврне да се и срећа не би преврнула.
8. На Божић се према традицији једу прасетина или јагњетина, док ћурка, пилетина, патка никако не смеју да се једу. Према веровањима перната живина је симбол назадовања јер те животиње бацају земљу иза себе.
9. Такође на дан рођења Исуса Христа не смеју да буду свађе у кући да укућане не би терала лоша срећа преко целе године.
10. Важи уверење да на Божић не треба радити тешке послове, као и на сваки други празник. То је дан за опуштање и разговор са породицом, без тешких тема, а за време јела не устаје нико, укућани чекају једни друге, и тек када сви заврше са обедом, устаје се у исти мах, те је веома важно да током овог периода породица буде на окупу и сложна.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ