Српска православна црква данас обележава празник посвећен Светом великомученику Георгију, у народу познатији као Ђурђиц
Ђурђиц је једна од најчешћих слава. Свети Георгије је, према предању, био велики борац за хришћанство, био је Христов војник који је одбио послушност цару Диоклецијану, великом прогонитељу хришћана, изјавивши да се не плаши да умре за своју веру.
Проповедао је новозаветну веру и, према веровању, чак је и цареву жену, Александру, успео да преобрати у хришћанку. Обоје су осуђени на смрт одсецањем главе, а предање каже да је царица преминула пре извршења царске наредбе.
На православним иконама и средњовековним фрескама, Свети Ђорђе је представљен како на коњу, у војводском оделу, крстастим мачем убија аждају, која је симбол паганске вере.
Прочитајте још: Прича о ЦИПЕЛАМА ПАТРИЈАРХА ПАВЛА: Носио их је 30 година, а ИСТИНУ о овом необичном комаду коже касније су открили њему блиски људи
Народна веровања и обичаји
Према народном веровању, од 16. новембра, па све до 24. новембра временске прилике указаће нам на то каква ће бити предстојећа зима. Ако дани буду магловити, зима ће бити променљива и магловита, а ако буде ведро зима ће бити оштра са доста мраза!
Дани од Ђурђица до Светога Мрате, 24. новембра, називају се Мратинци или Вучији дани јер је свети Мрата заштитник вукова. У време мратинаца ништа се не даје из куће и ништа се не пере.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ