Име је добио по бадњаку, који тај дан уносимо у наше домове.
Православни верници у Србији данас обележавају Бадњи дан традиционалним уношењем и паљењем бадњака, литургијама у храмовима и породичним окупљањем за посном трпезом, пред најрадоснихи хришћански празник Божић - празник којим се прославља рођење Исуса Христа.
Припреме за овај празник почињу 40 дана пре 7. јануара Божићним постом који представља прочишћење духа и тела, а људи се у Србији поздрављају речима "Христос се роди", а отпоздрављају са "Ваистину се роди".
На Бадњи дан се уносе Бадњак и слама у кућу, припрема посна вечера, пече печеница и иде у цркву на бдење. У праскозорје, под ударцима секире, један се млади храст опрашта са сунцем. Сече се са три ударца, тако да падне ка истоку.
Бадњак је симбол оног дрвета, које су, према предању, пастири донели Јосифу и Марији, да заложе ватру и загреју пећину у којој је рођен Исус. Његово ложење је главни део овог празника, али ће бадњак од зоре, до сумрака, остати прислоњен уз кућу, и тек потом бити унет, уз посипање житом.
Бадњак се ложи са посебним поштовањем, и моли за здравље, срећу и мир!
Домаћице су већ припремиле празничну трпезу, посну, а богату, да би и нова година била богата и плодна. Бадњак гори до Божића, наговештавајући нову светлост коју доноси вера у новорођеног Христа.
Подови се посипају сламом, баш као у Витлејемској пећини, деца пијучу, да би се живина множила и умолило благостање.
У овим обичајима лежи проналажење смисла празника Христовог рођења. Није све у трпези и јелу, јер се све то може спремити било који дан. Битно је да се овај празник проведе у свом домаћинству у кругу породице, са радошћу и љубављу. И док се у домовима пали свећа, као симбол Исусове светлости коју је донео свету, ове су вечери сокаци и улице пусти.
Не иде се у госте, нити се ишта узима од других. Празнује се у породици, а сви обичаји упућују на љубав, праштање и тежњу да се све заваде прекину. Већ у понедељак, поздрављајући Божић, управо ћемо то рећи једни другима:
Разбијање љуске ораха
Сваки укућанин треба да разбије љуску једног ораха, а плод унутра ће му открити каква га будућност чека све до следећег Божића. Ако је језгро ораха здраво и једро, биће добра година ономе ко га је поломио, ако не, верује се да те целе године неће имати среће и да ће га сколити нека болест.
Орахе би требало бацити и у ћошкове просторије док траје Бадња вечера, јер у неким местима важе за "мамац" за лошу енергију и зле силе, и тако штите породицу од свега лошег на овај дан.
Бадња вечера
Слама која се уноси у кућу, обедовање на поду и разношење ораха по кући су део култа мртвих. Три дана се са трпезе не прикупља него само доноси, па се чак и не чисти по кући.
Бдење
Током ноћи се пазило кад ће бадњак да прегори. Некада су сви укућани остајали будни док бадњак не прегори, а касније је само један мушкарац остајао да бди.
Према обичају, онај ко се током године са неким завадио, на Бадњи дан са њим треба да се помири.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ