Светски Дан шале, 1. април обележава се већ деценијама уз неизбежно “Априлилили”, али је његово порекло прилично мистично.
Јасно је да су људи од вајкада волели да се насмеју и добро забаве, нарочито на туђ рачун, али је могуће да овај, данас потпуно комерцијализован празник, има и друго, дубље значење.
Иако сви знамо да је 1. април међународни дан шале, о самом празнику заправо се врло мало зна. Необичан обичај збијања шала распрострањен је по Европи, САД, Индији, али његово порекло није сасвим расветљено.
Прочитајте још: Одговор ће вас изненадити: Да ли знате због чега британска краљевска породица нема презиме?
Најранија повезаност између 1. априла и прављења смицалица јавља се у Чосеровим Кантерберијским причама из 1392. године.
Ипак, постоје индиције да је реч о много старијем празнику.
Обичај који људи имају још из библијских времена?
Неки историчари верују да обележавање 1. априла датира још из библијских дана. Према чланку из једних енглеских новина објављеном 1789. године, управо тог датума је Ноје први пут послао голубицу у потрази за копном и то, како се показало, прерано. Да се то догодило БАШ 1. АПРИЛА пише и у Хебрејским списима као и у 71. сури Курана.
Још једно религијско тумачење овог датума тврди да је баш на данашњи дан Понтије Пилат послао Исуса до Ирода и назад. Како је у питању био узалудан посао/смицалица неки верују да је то порекло Дана шале.
Постоје мишљења да корени празника досежу до старог Рима, познатог и по томе што су тамошњи житељи умели да се добро забављају смишљајући различите шале.
“Дан свих луда”
Много векова касније, Дан шале проналазимо код Европљана. По једној теорији, та традиција је почела са реформом календара у Француској средином 16. века. Тада је Нова година, која се дочекивала уз мале поклоне пријатељима и породици, са првог априла померена на први јануар. Израз “априлска луда” приписиван је онима који су празник и даље прослављали 1. априла.
Прочитајте још: РОЗЕ су некада носили мушкарци, а ПЛАВА је била резервисана за жене: Ево када је све почело да се мења
Многи верују да се својеврсни “народни празник” појавио крајем средњег века у Европи као “Дан свих луда”, који је био општенародно весеље.
Други кажу да се обичај појавио у 16. веку у Француској, негде око 1564. године. За оног ко је насамарен у овој земљи кажу да је добио “априлску рибу”. Енглези пак, мисле да је дан шале преузет са Истока, а 1. април зову “Даном свих глупака”.
Како било, у једном се сви слажу – смех од вајкада служи као добра терапија и никоме неће нашкодити ако се опусти и насмеје. Макар и на свој рачун!
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ