Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ОТКРИВЕНА НАЈСТАРИЈА ПИРАМИДА НА СВЕТУ? Погледајте ГДЕ СЕ НАЛАЗИ ова древна грађевина

Најновије откриће индонежанских археолога јесте пирамида за коју сматрају да је знатно старија од египатских пирамида у Гизи и других мегалитских споменика широм света.

1700645565_Untitled.jpg
Фото: Профимедиа
Oglas

Археолози су на острву западна Јава у Индонезији открили древну грађевину за коју верују да је пирамида. Ова мегалитска структура може бити ривал познатим мегалитима по старости.

Гунунг Паданг је, потенцијално, најстарија пирамидална структура на свету, изграђена на врху угашеног вулкана пре почетка пољопривреде или првих цивилизација, пише портал Све о археологији.

Камена грађевина је света за мештане и они је називају "пунден берундак", што значи степенаста пирамида.

Према новим резултатима истраживања научника из Индонезије, њена унутрашњост би могла да крије велике коморе и одаје. „Ова студија снажно сугерише да Гунунг Паданг није природно брдо већ конструкција налик пирамиди“, пише у студији објављеној у Арцхаеологицал Проспецтион.

Анализа радиоактивним угљеником Ц14 показала је дугу историју вишеслојне конструкције.

Пирамида је изграђена из неколико градитељских фаза

Најстарија конструкција, која се налази у дну брда (јединица 4), настала је природно од лаве, а потом је људском руком модификована између 25.000 и 14 000. године пре нове ере. Након тога ова област бива напуштена. Потом следећи градитељи, око 7900–6100. године пре нове ере, намерно затрпавају претходно пронађену грађевину насипањем земље (јединица 3).

Следећи архитектонски склоп (јединица 2), настаје између 6000. и 5500. године пре нове ере. Последњи градитељи су завршили врх мегалитске структуре (јединица 1) између 2000. и 1100. године пре нове ере. Овај део је данас углавном видљив.

 

Гунунг Паданг је изграђен у више сложених фаза, чији најдубљи део лежи 30 метара ниже.

„Градитељи јединице 3 и јединице 2 у Гунунг Падангу сигурно су поседовали изванредне градитељске способности, које нису у складу са традиционалним културама ловаца-сакупљача“, написали су истраживачи у раду.

Према истраживачима ова студија баца светло на напредне градитељске вештине које датирају из последњег леденог доба. „Ово откриће доводи у питање конвенционално веровање да су се људска цивилизација и развој напредних грађевинских техника појавили тек током топлог периода раног холоцена или почетка неолита, са појавом пољопривреде пре отприлике 11.000 година.“

Резултати истраживача на локалитету Гунунг Паданга показују да су древни људи „извајали“ природно брдо лаве у језгро структуре налик пирамиди.

БОНУС ВИДЕО:

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas