Најскупља боца обложена златом и дијамантима кошта готово 3 милиона долара.
Вероватно је већина вас за дочек Нове године отворила неку флашу шампањца, која је чекала свој посебан тренутак да буде отворена и попијена.
Шампањац је пиће које се отвара у посебним и свечаним приликама, а једна таква је и дочек Нове године.
Прочитајте још: ТРАДИЦИОНАЛНО СРПСКО ПИЋЕ НА КРСНИМ СЛАВАМА: Кувана ракија, шумадијски чај или само "врућа"
Ово пенушаво вино настало је у Француској, у покрајини Цхампагне. Дом Перињон, слепи монах бенедиктинске монашке заједнице Хаутвиллер, нашао је начин како да шампањац, који је у почетку био лошег укуса јер се покварио, учини врхунским пићем.
Лош укус створио се јер су мртви квасци остајали у боци, а њихов талог замућивао је вино, али накнадним врењем развије се угљен-диоксид који му даје лепу пену и благо киселкаст укус. То врење може настати спонтано, а може бити изазвано посебним сојевима квасаца.
Прочитајте још: КАЗАНОВА је тврдио да ово пиће ВРАЋА МУШКУ СНАГУ, убија и ВИРУСЕ и доступно је у СРБИЈИ
Фото: Депозит
Дуго времена сматрао се опасним пићем због експлозије боце која се могла догодити, а радници у творницама носили су заштитне маске и кациге. Након неког времена креирале су се боце од дебљег стакла, па је тај проблем решен.
Иако многи нису љубитељи овог пића већ га попију само како би наздравили у свечаним ситуацијама, у земљама попут Швицарске и Белгије има пуно обожаватеља, а највише их је у Великој Британији која је на четвртом месту по конзумацији.
Прочитајте још: РЕЦЕПТ ЗА САНГРИЈУ: Популарно пиће које ће бити главни хит летњих дружења
Најскупља боца, коју је креирао Алеxандер Амосу заједно са Сwаровским, кошта 2,7 милиона долара. Направљена је ручно с 18-каратним комадићима злата и 19-каратним дијамантима.
Занимљива чињеница јесте да је прва чаша шампањца која се наточи садржи највише мехурића, а самим тим и најјаче "удара" алкохол, па многи стручњаци упозоравају да ово пиће пијете полако и умерено - и да га једнако опрезно отварате.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈБУКУ