Rezultati istraživanja pokazuju da ljudima ne pada teško da slušaju tračeve i da učestvuju u njima.
Mada tračarenje samo po sebi ima negativnu konotaciju, naročito ako zadire u privatnost i nanosi štetu osobi koja je predmet ogovaranja, stručnjaci smatraju da nije uvek loše govoriti o nekome u njegovom odsustvu.
Pročitajte još: Ona je VIJETNAMKA i obožava Srbiju: Objavila je SNIMAK u kom pravi SARME, a jedna stvar je svima ZAPALA ZA OKO (VIDEO)
U proseku, ogovaramo 52 minuta.
- Većina tračeva je bezopasna - kaže Megan Robins, profesorka psihologije na univerzitetu Riversajd u Kaliforniji.
Dnevno se ogovara po 52 minuta, a obrazovane žene to rade...
Oko 15 odsto tračeva ima negativnu konotaciju, dok ostali iznose određene činjenice, kao što je, recimo, konstatacija da je neko zakasnio na posao. Mada vlada uverenje da najviše ogovaraju žene i manje obrazovani, istraživači tvrde da su svi skloni tome.
- Ne živimo u izolaciji i nekad je neizbežno da govorimo o ljudima koji nisu prisutni. Svi ogovaraju i to nije nužno loše - kaže Robinsova.
Najviše se tračari u radnjama.
Tračarenje je štetno kada negativno govorimo o nečijem fizičkom izgledu i zdravlju ili kada iznosimo neistinite tvrdnje. Ogovaranje predstavlja mehanizam povezivanja sa drugim osobama i takva navika nije ograničena na određenu starosnu grupaciju.
Pročitajte još: Da li ste čuli za "TEGLA dijetu" koja je hit na društvenim mrežama, besplatna je i nema gladovanja (Foto)
Profesorka psihologije Stejsi Tores proučavala je takve navike kod starijih osoba u NJujorku i došla do saznanja da najviše tračare u lokalnim prodavnicama. To im pomaže da održe društvene veze i da se bore protiv samoće.