Pokušali ste sa praškovima i aparatima koji izazivaju zvuk i ništa nije pomoglo? Probajte starinski način borbe protiv malih bića.
Krtice su male i dosadne. U prirodi nikom ne smetaju, ali na travnjaku umeju da naprave takvu štetu da ni jedan baštovan uz sav trud i znoj ne može da ispravi.
Pročitajte još: Kamenu ružu kada zasadite sama se o sebi brine i to je dovoljan razlog da je odmah nabavite
Postoji bezbroj sredstava koja se reklamiraju kao uspešan način borbe protiv krtica. Međutim, ukoliko ništa od toga nije uspelo da spasi travnjak - probajte prirodan način na koji su se naši stari borili protiv malih štetočina.
Pošto su krtice osetljive na mirise treba zasaditi biljke repelente koje su nepodnošljive za njih.
Kadifica je dobro poznata kao biljka prijatelj u organskom uzgoju, a krticama se uopšte ne dopada, pa je korisno posaditi je na rubnim područjima travnjaka.
Duvan takođe rasteruje krtice, jer njegov miris ne podnose. Pošto duvan može da poraste prilično u visinu posadite ga kraj zida ili po ivicama leja.
Menta ili nana je biljka koja nervira krtice, pa pronađite mesto koje je blizu vode i tu je posadite.
Carska kruna je prirodni, šumski neprijatelj krtica jer ima miris koji podseća na lisicu, pa izbegavaju mesta na kojima raste.
Beli luk ne voli ni jedna štetočina, pa ni krtica. Može se posaditi ukrasni, ali i da se zreli čenovi belog luka povremeno preseku na pola i utisnu u zemlju.
Divlji zumbul ima oštar miris i lukovice ove biljke rasteruju krtice.
Pročitajte još: Zbog nove tehnologije koja osvaja svet farmeri u Srbiji ostavljaju motike
Kockavica je, ipak, najefikasnija u borbi protiv malih štetočina. Ova trajna zemljasta biljka kada se jednom posadi daje trajnu zaštitu. Lukovice kockavice se sade u leto ili jesen, a voli propusno zemljište, senčano ili polusenovito. Cvet je poput tobolca, urkašen zvončićima, dok je žbun čitave godine zelen i raskošan.