U naš dom obično stigne u koferu kao uspomena sa odmora na Mediteranu. Lijander, međutim, traži drugačiju negu od ostalog cveća.
Lako se prima, brzo raste, bujno cveta i posle nekoliko godina mu se grane polome, cvetove počne da odbacuje i, na kraju, propadne. Dakle, niste ga dobro negovali.
Pročitajte još: OVIH 5 ljubičastih biljaka MORATE imati u vrtu: Privlače LEPTIRE, a teraju KOMARCE
Oleandar je mediteranska biljka, a to znači: mnogo svetla, prohladna zima i redovno orezivanje.
Mnogo svetla, prijatna zima i redovno orezivanje.
Mnogo voli sunce i može da podnese neverovatne vrućine. Voli vodu, ali ako zaboravite da ga zalijete - preživeće. Međutim, to znači da i zimi traži dosta sunca.
Zimu ne sme da provede na zatvorenom i toplom mestu. U srpskim uslovima oleandaru je potrebna zastakljena terasa sa mnogo svetla i hladnim temperaturama, ali bez mraza.
Toliko brzo raste da se brzo izobliči i slomi.
Ako ste ovaj uslov ispunili spremite se za orezivanje. Oleander toliko brzo raste da mora stalno da se orezuje. Čim prestane sa cvetanjem počinje orezivanje. Orezuje se neprestano, jer bez orezivanja biljka nema snage da cveta. Ako se ne uklanja višak grana one će se savijati i, na kraju, se polomiti.
Cvet daju samo nove grane, dakle orežite ga!
Zemlja mora da bude propusna, da se oko korena ne zadržava višak, ali ni da dugo trpi sušu. Odrasla biljka se presađuje na tri godine. Naravno, oleander koji se zapusti dostiže neverovatnu veličinu i teško ga je održavati bujnim.
Ukoliko oleandar ne cveta znači da nije orezan, jer cvet daju samo nove grane.
Pročitajte još: Od plastične CEDILJKE napravite prelepu SAKSIJU kakva ne može da se kupi! (VIDEO)
Razmnožavanje je jednostavno - kada se oreže grana se stavi u flašu sa vodom. Brzo će pustiti koren i može da se zasadi u zemlju.