Prozorska daska je tokom čitave godina lepa samo ukoliko se na njoj "baškare" afričke ljubičice. Ova sobna biljka cveta deset meseci godišnje i pošto je toliko vredna zaslužuje dobru negu.
Sam opis afričke ljubičice da je sobna biljka već govori mnogo, a pre svega da se apslutno nikada ne iznosi napolju, na balkon ili u vrt.
Pročitajte još: Vlasnike orhideja DVA puta uhvati PANIKA, evo i kako da je prevaziđu
Mnogo svetla i vode, kao i kvalitetna zemlja - osnova su nege afričke ljubičice. Mešavina zemlje tresetnica, mineral i perlit je najbolja kombinacija koja će najviše prijati ljubičici.
Zalivanje
Afrička ljubičica je veoma delikatnaa kada treba da se zaliva. Traži često zalivanje, ali to mora da bude odstojala, meka i mlaka voda. Zemlja nikada ne sme skroz da se osuši, ali ni da u tacnici stoji voda. Zaliva se odozgo, pažljivo, da se ne bi pokvasili listovi, jer će se brzo pojaviti ružne fleke.
Sunce
Traži dosta svetla, pa je prozorska daska najbolje mesto koje može da ima.Međutim, sunčevi zraci ne smeju da je direktno i dugo "prže", jer će listovi brzo dobiti fleke.
Da bi cvetala traži najmanje osam sati svetla, ali nikako direktnog sunca, jer će listovi dobiti ružne fleke.
Dakle, najbolji prozor je istočni, jer mora da se "kupa" u svetlu da bi cvetala. Treba je redovno okretati da bi svi delovi ljubičice bili "nahranjeni" svetlom. Ukoliko ne cveta - uvek je razlog nedovoljno svetla. Dnevno joj je neophodno najmanje osam sati svetla.
Đubrivo
Voli prihranu, a i zaslužuje da je dobije. Može da se kupi đubrivo namenjeno ljubičicama, a ako ga nigde nema treba birati prihranu sa fosforom. Đubrivo se apsolutno uvek razblažuje u vodi i dodaje uz zalivanje.
Pročitajte još: Orežite MUŠKATLE da vas ne bi neprijatno iznenadile
Razmnožavanje
Afrička ljubičica se najjednostavnije razmnožava deljenjem, jer većina vremenom sama daje podmladak. Može i listom, tako što se zabode u zemlju i čeka da se ožili. Međutim, retko koja naslednica daje cvetove kao majka.