Dr Bergman kaže da ne smemo da radimo protiv prirode jer time dugoročno štetimo i bebi i majci.
Nils Bergman, švedski lekar koji živi u Africi gde predaje na Univerzitetu u Kejp Taunu radio je kao lekarski nadzornik i godišnje je nadgledao oko osamnaest hiljada porođaja. NJegovo predavanje s radionice "Pronalaženje istina o porođaju" prenela je Cathy Doub, osnivačica organizacije BirthWorks International, koja se bavi edukacijom medicinskog osoblja o porođaju.
Pročitajte još: Ko je ŽENA Zdravka Krivokapića, čoveka koji je poslao Mila u PROŠLOST? Rodila mu je PETORO DECE, a evo kako izgleda (FOTO)
Dr Bergman kaže da ne smemo da radimo protiv prirode jer time dugoročno štetimo i bebi i majci. Po njegovom mišljenju ove dve stvari su jedine istine:
- Bebe i mame ne treba razdvajati nekon porođaja
- Majka nikad ne sme biti sama nakon porođaja
Ove istine prema Bergmanu su apsolutne i uvek im treba težiti.
- Odvajanje jednostavno ne sme da se dogodi, i to je nauka - kaže on.
Pročitajte još: Ulenjili su se tokom RASPUSTA? Imamo RECEPT kako deci vratiti radne navike
Naravno, slaže se da postoje zdravstvene situacije i komplikacije usled kojih su majka i beba zbog obostrane dobrobiti odvojene, ali u većini slučajeva moraju biti zajedno.
Odvajanje bebe doživljavaju kao toksični stres.
- Nema dokaza niti temelja da se majka i dete razdvajaju nakon porođaja - ističe dr Bergmann. Beba je 100 posto zavisi od majke. Čak i jednogodišnje dete je devedeset devet posto zavisno od majke. Komunicirajte sa bebom je temelj psihološkog razvoja.
Nedostatak zaštite i odrasle podrške dete doživljava u toksičnom stresu i odvajanje mame i bebe u svim slučajevima predstavlja toksični stres.
Suprotnost tome je klokanska nega, a odnosi se na nošenje đeteta, kada su majka i beba blizu. Tada se proizvodi oksitocin, hormon sreće i ljubavi.
Pročitajte još: RODITELJI, čuli ste za MONTESORI SISTEM, ali da li znate ko je njegov tvorac?
- Naša biologija je da se ne odvajamo od majke. Ni jedna životinja ne spava u odvojenom krevetu. Samo ljudi odvajaju svoje potomke od sebe. To nije prirodno, i to osećaju i majka i beba. Majčina blizina utiče apsolutno na svaki element bebe uključujući rad srca, apetit, otpuštanje hormona i intenzitet aktivnosti - ističe Bergman.
Kako beba doživljava odvojenost od majke?
Odvajanje od majke novorođenče doživljava kao opasno po život i to uzrokuje disregulaciju telesne fiziologije, rad srca, temperaturu, način spavanja, izlučivanje kortizola i slabljenje imuniteta. Odvajanje uzrokuje i stres i vodi proizvodnji hormona stresa, kortizola.
Blizina majke utiče na svaki segment deteta!
Dr Bergman ima stav da prerano rođene bebe treba stalno da budu uz majku. NJegova iskustva pokazala su i da bebe koje su odvojene od majke loše spavaju i teško uspostavljaju ciklus spavanja.
Pročitajte još: Kada dete PSUJE oni se smeju, a kada DETE UJEDA prave OVU GREŠKU
Zašto majke ne smeju da ostanu same?
U prvim nedeljama nakon porođaja, majkama je važno pružiti podršku, potporu, utehu, pomoć i sigurnost. Babica snižava kortizol, a otac utiče na povećanje dopamina (hormona ugdnosti). To sve omogućava majci da se oseća sigurno i opušteno.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU