Ako i vama hiperpigmentacija na koži lica zadaje probleme, saznajte zašto do nje dolazi i koju sa načini za rešavanje ovog problema
Hiperpigmentacijama nazivamo delove kože koji su tamniji u odnosu na prirodnu boju kože pojedinca, i najčešće se ispoljavaju u vidu fleka ili pega. Estetski su izazovne i neprivlačne, jer se javljaju na delovima tela koji su vidljivi i stalno izloženi, kao što su lice, ruke, ramena.
Zašto se javlja hiperpigmentacija?
Ono što dovodi do hiperpigmentacija je poremećaj lučenja pigmenta melanina koji se nalazi u koži.
Melanin je naš prirodni pigment i od njega zavisi boja kože. Neki imaju više melanina, pa im je boja kože tamnija, dok je kod nekih ljudi melanin u manjoj meri zastupljen, pa za takve ljude kažemo da su svetle puti. Onda kada prirodno imate svetao ten, a želite da imate tamniju boju kože, pa pribegavate raznim tretmanima kako biste do nje i došli, tada radite na povećanju pigmenta melanina u koži.
Sunčanje je vid stimulacije kože da počne da luči veće količine melanina. Ista stvar se dešava i kada se podvrgnemo tretmanu u solarijumu. O štetnim efektima solarijuma i sunčevih zraka u velikim količinama već ste čuli.
Onda kada preteramo sa izlaganjem štetnim ultra- violetnim zracima, bilo sunčanjem ili korišćenjem solarijuma, dolazi do poremećaja u lučenju melanina i do pojave koju nazivamo hiperpigmentacija kože lica.
Naravno, hiperpigmentacije i fleke mogu nestati. Postoji više načina njihovog uklanjanja. Sunčevi zraci mogu dovesti do hiperpigmentacija, ali to nije jedini uzrok njihovog stvaranja.
Foto: Shutterstock
Uzroci hipepigmentacije
Naučnici su ovom problemu pristupili vrlo studiozno i otkrili najčešće razloge koji dovode do hiperpigmentacija.
Hiperpigmentacija od sunca
Hiperpigmentacija se najčešće javlja kao posledica preteranom izlaganju sunčevim zracima. Sunčanje jeste vrlo korisno za naš organizam, ali samo u razumnim granicama. Ako znamo da se ozonski omotač koji nas je štitio od ultravioletnog zračenja istanjio i da sunce sada nesmetano „prži”, onda je neophodno da radimo na zaštiti od sunca.
Tu pre svega mislimo na kreme sa zaštitnim faktorom tokom cele godine. Ponekad ni to nije dovoljno, pa lekari preporučuju da se leti sunce izbegava u udarnom terminu od deset do šesnaest časova.
Pigmentacionim flekama nazivamo hiperpigmentacije koje nastaju kao direktna posledica izlaganja sunčevim zracima. One mogu da se manifestuju i u vidu simpatičnih pega– sitnih potamnelih delova kože.
Hiperpigmentacija u trudnoći
Nekada se hiperpigmentacije na licu javljaju prvi put u trudnoći. Hormonske promene kroz koje žena prolazi dovode do ovih promena. Tu prvenstveno mislimo na povećano lučenje polnih hormona estrogena i progesterona.
Hiperpigmentacija od akni
Postupalna hiperpigmentacija nastaje posle nekih upalnih procesa na koži. Bubuljice, bilo da su u pitanju mitiseri, akne ili potkožne bubuljice, mogu da prerastu u ozbiljan upalni proces, ako se ne tretiraju na vreme. Najteže za lečenje i rešavanje su svakako cistične akne. Ako se leče na pogrešan način, može doći do pojave ožiljaka. NJih mogu izazvati i neki agresivniji kozmetički tretmani, koji se koriste u lečenju svih vrsta bubuljica.
Hiperpigmentacija iznad gornje usne
Postoje dva razloga za nastanak hiperpigmentacije iznad gornje usne. Za prvi su odgovorne malje odnosno tamne dlačice koje rastu iznad gornje usne i kvare naše samopouzdanje. Većina žena ih uklanja, a svaki način uklanjanja stvara crvenilo na koži.
Kada šetate po sunčanom danu, ili uživate na plaži, obavezno nanesite kremu sa zaštitnim faktorom na lice. Koža iznad gornje usne je osetljiva, i negativno UV zračenje će je oštetiti već nakon nekoliko sati sunčanja, kako bi se lice odbranilo- stvaraće veće količine melanina. To u praksi znači, da će vaše nausnice pocrneti dva puta više u poređenju sa ostatkom kože a ponekad i pocrveneti i postati bolne, što nije estetski uredno i potpuno je nezdravo.
Ovakve fleke na nausnicama se povlače, ali potrebno je uložiti dosta truda i nege kako bi vaša koža ponovo zablistala.
Uklanjanje hiperpigmentacije
Ako imate hiperpigmentacije na koži, verovatno tražite najbolje rešenje da ih uklonite. Svi želimo lep ujednačen ten kože lica, pogotovo ako su vam se hiperpigmentacije skoro pojavile. Prirodno je da što pre želimo da povratimo zdrav izgled kože lica.
Ako je uzrok hiperpigmentacija trudnoća, postoji mogućnost da će se promene povući kada prođe drugo stanje i kada se ponovo uspostavi hormonski balans. Ako su hiperpigmentacije posledica sunčevog zračenja ili su nastale nakon lečenja akni, možda bi trebalo da razmislite o načinima za njihovo uklanjanje. To mogu biti:
- krema za uklanjanje hiperpigmentacija
- serum za uklanjanje hiperpigmentacija
- korektor za uklanjanje hiperpigmentacija
- laser za uklanjanje hiperpigmentacija
*Ukoliko primetite bilo kakve ozbiljnije promene na koži, bitno je obratit se lekaru.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU