Istraživanja pokazuju da su optimistični ljudi srećniji i da postižu bolje uspehe.
Optimisti su i mentalno zdraviji, ali, ne treba zaboraviti nerealan optimizam, koji ne daje baš dobre rezultate. Kada je reč o eventualnim posledicama, najviše se treba fokusirati na domen lične odgovornosti u tumačenju onoga što nam se događa.
Pročitajte još: ODLIČNA VEST: Crno vino nije samo dobro za srce, već i za OSMEH! Evo i kako na njega utiče
- Važno je da budemo realistični u onome šta je naša lična odgovornost, a šta je to što ne možemo kontrolisati. Osim u slučaju depresije, gde opažanje uzročnosti okrenuto ka sebi najčešće predstavlja iskrivljeni način mišljenja i deo kliničke slike - smatra Stanislava Popov, psiholog i psihoterapeut.
Ako osoba misli da su uzroci njenih nevolja trajni, neće biti motivisana da se menja. Međutim, ukoliko se trenutno nešto nepovoljno dešava, ne znači da će to uvek biti tako, naročito ako na to možemo da utičemo.
Dakle, najpoželjnije je da osoba veruje da je neka nepovoljna situacija trenutne prirode, bez obzira na to čime je prouzrokovana.
Pročitajte još: Nije šminka, nisu štikle! Evo koji kućni UREĐAJ je EMANCIPOVAO ŽENE
U kojoj meri smo spremni da se suočimo sa realnošću i da prihvatimo istinu koliko god da je ona surova i bolna?
- Brzina prihvatanja realnosti ne zavisi samo od ličnih osobina, već i od onog čemu smo izloženi. Postoje životni događaji koji su traumatični ili takvi da u potpunosti remete uobičajeni način funkcionisanja (veliki gubici, smrt bližnjih, bolesti, prirodne nepogode) i opravdano je očekivati da će period prilagođavanja na novu stvarnost trajati, ali nema pravila koliko - kaže Popov.
Pročitajte još: Novi SINDROM: Ako padnete u MONOTONIJU na sigurnom ste putu ka DEPRESIJI
Ne zaboravite, individualno se veoma razlikujemo. Takođe, treba da uzmemo u obzir da su emocije reakcije na ono što nam se događa. Što nekoj situaciji i posledicama koje iz nje proizilaze pridajemo veći značaj, to će i emocije biti intenzivnije.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU