Neke stvari koje radimo kada peremo zube mogu uzrokovati karijes.
Pranje zuba jedan je od rituala koji najviše ponavljamo tokom života. Većinu vremena uopšte ne primetimo da to radimo automatski, ali to ne znači da ne postoje bolji načini za to. Neke stvari koje radimo kada peremo zube mogu prouzrokovati karijes, a da to i ne znamo.
Za pravilno pranje zuba važno je pratiti uputstva stručnjaka, a evo koja su to:
Fluor je važan
Pasta za zube namenjena je svakodnevnoj upotrebi, a to je proizvod koji sadrži kombinaciju sastojaka od kojih je najvažniji fluor. NJegova je funkcija da zaštiti zubnu gleđ od bakterija koje prouzrokuju bolesti poput karijesa. Drugim rečima, upotreba paste za zube od fluora u vašoj dentalnoj higijeni može smanjiti rizik od nastanka karijesa do čak 45 posto.
Pročitajte još: Evo šta radimo POGREŠNO tokom PRANJA ZUBA
Vreme pranja zuba
Nažalost, većina ljudi pere zube samo oko 45 do 70 sekundi. To bi moglo biti povezano sa brzim tempom kojim smo prisiljeni da vodimo svoj moderni život. Međutim, škotski program koji se bavi oralnom higijenom preporučuje pranje zuba oko dva minuta kako bi se sprečio karijes i druge bolesti povezane sa nedovoljnom higijenom.
Pročitajte još: Ove jeseni ne smete da preskočie NAR! Ovo je NAJLEKOVITIJE voće, a evo za šta je sve dobro
Ispiranje nije uvek dobro
Iako biste mogli pomisliti da je sjajna ideja da uklonite sve tragove zubne paste sa zuba nakon pranja, temeljno ispiranje zapravo nije korisno. Ili je to barem ono što je dr Klement Sibaluk, klinički predavač dečje stomatologije na Univerzitetu Dundee, otkrio u svojoj studiji. Prema njegovim rečima, bolje je samo ispljunuti ostatke, jer preteranim ispiranjem možete isprati fluor sa zuba, što čini zaštitu manje efikasnom.
Pročitajte još: Ove JUTARNJE RUTINE mogu da zamene KAFU: Osećaćete se lepše
Pranje zuba uveče važnije je nego što mislite
U istoj studiji doktor Sibaluk takođe je rekao da je pranje zuba uveče izuzetno važno. To je zato što dok spavamo ne stvaramo istu količinu pljuvačke kao dok smo budni. Zbog toga naša usta teže uklanjaju ostatka hrane koji hrane bakterije koje mogu prouzrokovati karijes. Iz tog razloga lekari često preporučuju da ne jedemo hranu nakon pranja zuba.
Pročitajte još: Zaštitite se od BAKTERIJA u JAVNIM TOALETIMA: Šta nikako ne smete da radite
Manje šećera, manje karijesa
Uz pravilnu tehniku pranja, Svetska zdravstvena organizacija predlaže smanjenje konzumacije aditiva i šećera u hrani na manje od 10 posto dnevnih kalorija. Prema njihovim rečima, ovo nam može pomoći da se bolje brinemo o zubima. Takođe preporučuju konzumaciju celog voća umesto prerađenih sokova, jer se bakterije koje prouzrokuju karijes hrane šećerom iz tih sokova.
Pratite nas na INSTAGRAMU I FEJSBUKU