Iako mislimo da je dovoljno to što operemo zube ujutru i pred spavanje, kompletna oralna higijena tu ne bi trebalo da se završi.
A vrlo je važno da o njoj vodimo računa, jer bez nje nema lepih zuba i blistavog osmeha, ali ni zdravog daha koji o nama i te kako govori, kao ni opšteg zdravlja, jer karijes je zamka za čitav organizam.
Pročitajte još: Mislili ste da je TEČNI SAPUN bolji od običnog, a ustvari je leglo je ZARAZE, evo i zašto
Zato, ako već niste, počnite da upražnjavate sledeće "rituale" na dnevnom nivou kako biste mogli mirno da spavate. Možda vam se čini da za to nemate vremena od svakodnevnih obaveza, ali one nikako ne smeju da vam budu opravdanje niti izgovor. Jer, u pitanju su vaše zdravlje i lepota.
- Za početak, izaberite meku četkicu koja vam neće skidati zubnu gleđ i oštetiti desne. Menjajte je na svaka tri meseca.
- Osim standardnih pasti, uzmite i kokosovo ulje, kojim ćete posle redovnog pranja još malo očistiti zube. Ono je u službi blistavog osmeha i eliminatora naslaga kamenca.
- Jednom dnevno četkicom obavezno protrljajte i jezik, jer se na njemu sakupljaju bakterije koje su kao tempirana bomba. Zato je važno da ih uklonite, a primetićete ih u vidu beličastog traga koji ostaje i stvara neprijatan zadah.
- Četkica nije dovoljna u borbi sa ostacima hrane koji se pretvaraju u bakterije, odnosno stvaraju karijes, pa obavezno kupite konac za čišćenje. On će stići tamo gde četkica ne može, a to je čak 40 odsto površine zuba. Samo redovnom upotrebom konca, i to najbolje voskiranog, možete da računate da ste temeljno uklonili nečistoće iz međuzubnog prostora, koje lako mogu da dovedu do upale, krvarenja desni, gubitka zuba... Ako primetite krv posle čišćenja koncem, to je samo znak da je tu bila upala i krvarenje može da se ponavlja sve dok se ne povuče zapaljenje.
Obavezna nega za mostove i navlake Foto: Depozit
Pročitajte još: Imaju NEVEROVATNO DEJSTVO! Kako spavanje u VUNENIM čarapama utiče na naš organizam?
Ujutru i uveče, posle pranja zuba, isperite usnu duplju antiseptičkom tečnošću, koja će vas osvežiti. Najbolje je da je zadržite u ustima 30 sekundi, dobro promućkate, a onda ispljunete. Tako ćete biti sigurni da ste eliminisali bakterije i zaštitili zube, održavajući oralnu higijenu na pravi način.
Bakterije sigurno eliminiše samo antiseptička tešnost.
Preporuka je i da koristite hladno ceđena ulja za bućkanje, kao što su kokosovo ili susamovo, jer ona imaju antiupalno dejstvo i štite zube od naslaga (plaka) koji je uvertira za stomatološke probleme. Kašiku ulja sipajte u usta i mućkajte ga 15-20 minuta, ispljunite ga i dobro isperite usta vodom.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU