LJutnja nije samo neprijatno osećanje, već može značajno da utiče i na naše fizičko i psihičko zdravlje.
Kada su iskustva ljutnje prečesta, suviše intenzivna, traju predugo ili nisu proporcionalna događaju koji ga pokreće, emocija može imati problematične efekte na naše blagostanje i naše zdravlje.
- Bes je deo odgovora na borbu, smrzavanje ili bekstvo u kome nadbubrežne žlezde preplavljuju telo hormonima stresa, kao što su adrenalin i kortizol - objašnjava dr Rejmond Čip Tafrate, klinički psiholog i profesor na Državnom univerzitetu Central Connecticut u Novoj Britaniji za Everyday Health.
Doživljavamo fiziološke efekte kao što su ubrzani otkucaji srca i visok krvni pritisak. Telo se fizički priprema za borbu da bi se odbranilo ili pobeglo od opasnosti. Iako je ovaj sistem odgovora na stres u našem telu evoluirao da bi nas zaštitio, u većini slučajeva, ne treba nam dodatno pojačanje energije da bismo se izborili sa onim što izaziva naš bes.
Evo nekih zdravstvenih efekata besa koje bi trebalo da znamo:
Bes stresira srce
Doživljaj besa pokreće telo da oslobađa hormone stresa, koji vremenom mogu uticati na zdravlje srca. Istraživanja pokazuju da bes (čak i trenutna ljutnja merena promenama u izrazu lica) dovodi do promena u srcu koje pogoršavaju sposobnost mišića da pumpa krv, što može dovesti do visokog krvnog pritiska i naknadnih komplikacija (kao što su bolesti srca, srčani udar, moždani udar, i metabolički sindrom). Šanse da imate aritmije su veće u vremenima kada ste ljuti ili pod stresom. To je zato što adrenalin, koji se povećava kada ste ljuti, može izazvati električne promene u srcu.
Bes povećava rizik od srčanih udara
Dokazi takođe sugerišu da je bes posebno povezan sa većim rizikom od srčanog udara. U sistematskom pregledu koji je razmatrao studije sa ukupno skoro četiri hiljade učesnika iz više od pedeset medicinskih centara u Sjedinjenim Državama, istraživači su otkrili više od dvostruko povećanje broja srčanih udara u roku od dva sata nakon izbijanja besa.
LJutnja može poremetiti varenje
Mnoga istraživanja pokazuju da su mozak i creva u stalnoj komunikaciji i utiču jedni na druge. Jedna uloga našeg autonomnog nervnog sistema (koji reguliše nevoljne telesne procese) je da pomaže u regulisanju varenja. Ali to može biti poremećeno kada telo pređe u režim borbe, što se može desiti kao odgovor na stres.
Previše ljutnje ometa mentalno zdravlje
Biti u stanju ljutnje može uticati i na mentalno zdravlje. Istraživanja pokazuju da je ljutnja često povišena kod emocionalnih poremećaja, kao što su anksioznost i depresija, i povezana je i sa lošijim simptomima i sa manjim odgovorom na lečenje. Bes (posebno produžena ljutnja) takođe može uticati na našu koncentraciju i obrasce razmišljanja, što može uticati na naše odnose i sposobnost stvaranja veza.
LJutnja može pokvariti san
Pokazalo se da ljudi koji se bore da kontrolišu svoj bes ili se češće osećaju ljuti imaju lošiji san. Istraživanja sugerišu da osećaj ljutnje povećava psihičko uzbuđenje i mentalni nemir, što otežava mogućnost da zaspimo.
BONUS VIDEO
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU