Priča koja se krije iza jedne od najpoznatijih slika na svetu
Italijanski istoričar Silvano Vinčeti tvrdi da je Leonardo da Vinči na svojoj čuvenoj slici "Mona Lizi" naslikao i most Romito kod gradića Laterina u pokrajini Areco, u Toskani, čiji ostaci i danas mogu da se vide.
O pozadini Leonardove slike decenijama se spore istoričari umetnosti, baš kao i o identitetu misteriozne Đokonde. Neki među njima su bili ubeđeni da je na slici pejzaž s mostom Burijano, blizu Laterine, a drugi da je reč o mostu Bobiju u Pjačenci.
Vinčeti je, međutim, koristeći istorijska dokumenta, kao i savremene fotografije i snimke drona, zaključio da je upravo Romito bio inspiracija Leonardu kada je, početkom 16. veka, naslikao taj portret.
U prilog Vinčetijevom otkriću, kako piše "Gardijan", ide i to što je Romito imao četiri luka, koliko se i vidi na slici, dok su i Burijano i Bobio imali više.
Preko reke Arno do danas je preživeo samo jedan luk Romita, a u dokumentima porodice Mediči koja su pronađena u arhivima Vinčeti je pronašao da je on bio jedna od prometnijih trasa karavana na samom početku 16 veka.
- Baš u tom periodu, od 1501. do 1503, Da Vinči je boravio u tom području, najpre u službi kardinala Cezara Bordžije, a potom i Pjera Soderinija, državnika iz Firence - rekao je Vinčeti.
Mereći širinu između obala reke i koristeći dužinu preostalog luka mosta, on je potpuno uveren da bi tačno četiri luka bila potrebna da se premosti reka. Zato su, kako je rekao, uzbuđeni i stanovnici gradića, jer je Da Vinči naslikao i deo njihove istorije na svom najpoznatijem portretu.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU