Laboratorija Orfild u južnom Mineapolisu, dom je prostorije koju je Ginisova knjiga rekorda svojevremeno prozvala „najtišim mestom na zemlji“.
Laboratorija se naziva i anehogena komora, što znači da nema odjeka jer soba apsorbuje 99,99 posto zvuka. Razni proizvođači ga koriste za testiranje jačine zvuka i kvaliteta zvuka proizvoda - a takođe može da natera čoveka da poludi.
Najduže što je neko izdržao u ovoj sobi je 45 minuta, jer već posle 30 minuta počinjete da halucinirate.
Tipična tiha spavaća soba noću meri oko 30 decibela; ova komora meri -9 decibela. Izrađena je od akustičnih klinova od fajberglasa debelih 3 metra i dvostrukih zidova od izolovanog čelika i betona debljine skoro pola metra.
Pročitajte još: Pitali smo knjižare ŠTA SRBI ČITAJU: Zabranjena "Knjiga o Milutinu" ponovo dobija publiku, a OVO su najtraženije knjige!
U nedostatku spoljne buke, postoji samo prisustvo izbezumljujuće tišine kojoj se uši prilagođavaju. Kako se uši prilagođavaju tišini, zvukovi otkucaja vašeg srca, želuca i pluća jedina su vam referenca, što vas može u potpunosti dezorijentisati.
Od 2015. godine, u Ginisovoj knjizi rekorta, titulu "najtiše sobe na svetu" nosi Majkrosoftova tiha soba u Vašingtonu.
Orfield objašnjava da je jedini način da duže vreme ostanete u sobi, da sednete. Orijentacija osobe je u velikoj meri obezbeđena zvukovima koji se ispuštaju prilikom hodanja ili stajanja, a kako se ti zvučni signali oduzimaju, percepcija postaje iskrivljena, a ravnoteža i kretanje postaju gotovo nemogući podvizi.
Pročitajte još: OPREZ! Ove kinetičke skulpture HIPNOTIŠU svakog ko u njih gleda više od 30 sekundi! (VIDEO)
Najduži period koji je neko izdržao u ovoj sobi, je 45 minuta.
Od 2015. godine, rekord za najtišu sobu na svetu drži tiha soba, koju je napravio Majkrosorf u državi Vašington. Ova soba meri - 20 decibela. Za razliku od Orfilda, koji je postao prava turistička atrakcija, Majkrosoftova tiha soba nije otvorena za javnost.
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU