Deca koju roditelji nisu grlili dovoljno teže se u životu bore sa stresom.
Oglas
Zagraljaj
Da li ste znali da se grlimo u proseku 12 sati godišnje, ali da bi trebalo da pojačamo ovu "dozu", jer je u pitanju prirodni antidepresiv?! I ne samo to.
Pročitajte još: Veliki zlatni broš i crvena suknja do poda... Lejdi Gaga postavila nove modne trendove (FOTO)
Ništa nije zdravije niti slađe od zagrljaja, zato što nam pomaže da se osećamo voljenije, poštovanije, priznatije, sigurnije, bezbrižnije... Pa hajde onda da se grlimo, makar i pod maskama, jer:
- Nauka je dokazala da je dodir melem za fizički bolna mesta, jer se prilikom grljenja mišići opuštaju i tako se oslobađa nakupljena tenzija u telu.
- Istraživanja pokazuju da pacijenti lakše podnose loše vesti ako im ih lekar saopšti tako što ih u tom momentu zagrli ili bar ovlaš dodirne.
- Australijski naučnici su potvrdili da prilikom razmene zagrljaja dolazi do otpuštanja oksitocina i snižavanja nivoa kortizola, pa se tako umanjuje doživljaj stresa ili teskobe, a povećava osećaj sreće i zadovoljstva.
- Istraživanje sa Univerziteta Emori je ukazalo da zagrljaj ima moć da ublaži emocionalnu ranu i izbriše stare ožiljke nastale kao posledica usamljenosti, razočaranja, izdaje.
- Naučnici su nebrojeno puta dokazali da veze u kojima se na grljenje čeka kao na zvezdu padalicu, ne mogu da računaju na dugovečnost, ili mogu, ali onda je u pitanju višegodišnje tavorenje u odnosu bez bliskosti, radosti i poverenja.
- Pojedine studije pokazuju da deca koja su nedovoljno grljena od rođenja, kasnije nauče da čitaju ili hodaju, a tokom života se teže bore sa stresom.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas