Oglas
· · Komentari: 0

Da li je TITULA princ od Velsa privilegija ili poniženje? Mišljena su podeljena zbog KRVAVE istorije

Princ Vilijam i Kejt Midlton sada nose titule princ i princeza od Velsa

1663665178_profimedia-0126133844.jpg
Foto: Profimedia
Oglas

Kralj Čarls Treći imenovao je princa Vilijama i njegovu suprugu Katarinu za novog princa i princezu od Velsa što je oduševilo neke, ali podstaklo druge da traže da se titula povuče.

Peticija koja poziva na ukidanje titule ima više od 29.000 potpisa, a pokrenuo ju je dvadesetpetogodišnji Tristan Grufid, iz Pontiprida, Ronda Sajnon Taf.

Tu titulu od 13. veka nose isključivo Englezi „koji nemaju istinske veze sa našom zemljom" i da se koristi kao „simbol dominacije", rekao je.

„Cenim što Čarls pokušava da uradi pravu stvar u obavljanju sopstvene dužnosti, ali u isto vreme on u potpunosti ceni simboličku ulogu titule, njenu istoriju, zna da je to titula koja je veoma kontroverzna u Velsu," dodao je.

Oni koji se protive kažu da titula simbolizuje englesko ugnjetavanje i da predstavlja uvredu za Vels.

Drugi kažu da par ima afiniteta prema Velsu i da će biti ambasadori.

Princ je rekao da će služiti Velsu sa „poniznošću i velikim poštovanjem".

Nije prvi put da se poziva na odlaganje titule.

Godine 2020, Majkl Šin, holivudski glumac rekao je novinskom kolumnisti Ovenu Džonsu kada je došlo vreme da se titula uruči „da bio bi zaista značajan i snažan gest da se ona više ne nosi na isti način kao ranije".

„Napravite pauzu, ispravite neke nepravde iz prošlosti, ne nužno samo iz navike, nemojte bez razmišljanja da nastavite tradiciju koja je započeta kao poniženje naše zemlje", dodao je.

Kakav je istorijat titule?

Imenovanje prestolonaslednika princom od Velsa je vekovna tradicija - ali ima krvavu istoriju.

Livelin ap Grifid (ili Livelin Poslednji) bio je poslednji princ nezavisnog Velsa pre engleskog osvajanja.

Poginuo je u bici 11. decembra 1282, a njegova glava je poslata Edvardu Prvom, a potom izložena u Londonskoj kuli.

Tradicija korišćenja titule započeta je kada je Edvard Prvi imenovao sina Edvarda Drugog kao princa od Velsa 1301. godine.

Stotinu godina kasnije Oven Glendover podstakao je petnaestogodišnju pobunu protiv vladavine kralja Henrija Četvrtog i preuzeo titulu princa od Velsa pre nego što su Vels ponovo osvojili Englezi.

Pročitajte još: Ovo je najemotivniji trenutak na sahrani kraljice Elizabete Druge: Mala princeza Šarlot u suzama (FOTO)

„Prava demokratija"

Za bivšu članicu Seneda (MS) Betan Sajed pitanje je šire od upotrebe titule princa od Velsa i zavisi od to

„Radi se o tome šta želimo da Vels bude u budućnosti.

„Za ljude poput mene, verujemo u Vels gde smo oslobođeni kraljevske porodice i trebalo bi da imamo pravu demokratiju koja ne uključuje porodicu koja je rođena u privilegijama i moći.

„Možda mnogi od nas ne bi ništa rekli da nije bilo najave o novom princu od Velsa odmah posle smrti kraljice, ali mi smo tu gde jesmo... to nas je nateralo da moramo da odgovorimo na situaciju koju osećamo da je neprijatna jer je neko upravo umro", rekla je Sajed.

Talat Čaudri, predsednik velškog tink-tenka za nezavisnost Melin Drafod, rekao je da je trenutak objave kralja Čarlsa podstakao rasprave koje je republikancima bilo teško da vode tako brzo posle kraljičine smrti.

„Mislim da bi bilo bolje i sa više poštovanja prema osećanjima drugih da se o tome razgovara u nekom drugom trenutku, umesto da se to efikasno radi tokom perioda žalosti", rekao je on.

Ali on ne veruje da titula ima mesta u modernom Velsu i smatra da je treba ukinuti.

Ta titula je, kaže, nametnuta Velsu bez demokratske saglasnosti zbog čega podstiče „razdor i svađe među Velšanima."

„Ne radi se o pojedincima u kraljevskoj porodici, već o pravičnosti i jednakosti u nacionalnim institucijama", dodao je.

BONUS VIDEO:

 

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas