Velike korporacije raspisuju konkurse i dodeljuju pozamašne nagrade poštenim hakerima da uoče slabosti njihovih sistema pre sajber-kriminalaca, koji hakuju i ucenjuju javna preduzeća, političare, kao i svakoga gde mogu da se okoriste.
Šta biste uradili da odjednom svi podaci na vašem računaru postanu nedostupni, a potom vam se ljubazno javi haker da traži veliku svotu novca da ih reaktivira?
To se desilo 1. marta službenicima jednog preduzeća iz Novog Sada, kada su iznebuha serveri prestali da rade; pogađate, našli su se na meti napada, blokirajući celu gradsku upravu. Krajnje učtivo, nepoznati haker je ucenio preduzeće pozamašnom sumom novca; gradski čelnici su odbili da plate otkup od 20 bitkoina - oko 18.500.000 dinara.
Hakeri su tražili od novosadskog preduzeća 18.500.000 dinara.
Pročitajte još: 5G MREŽA pokorila Ameriku!
Tokom 2019. godine, zabeleženo je 1.493 hakerskih napada, hakeri su zgrnuli 3.6 miliona dolara samo u SAD.
Nedavno su hakovani i objavljeni privatni podaci više stotina nemačkih političara, a među njima je i kancelarka Angela Merkel. Na „Tviteru” su se našli kontakti, privatni razgovori, kao i finansijski detalji političara iz gotovo svih najvećih partija, osim AFD.
Pročitajte još: Evo kako da ZATAMNITE ekran na Gmail aplikaciji
Jednog dana u leto 2016. godine, Pranav Hivarekar, profesionalni haker, započeo je misiju sa ciljem da pronađe greške u najnovijoj funkciji „Fejsbuka”. On je prijavio bag, „Fejsbuku” preko njihovog programa „lov na bagove za nagradu“. U roku od dve nedelje bio je nagrađen petocifrenom sumom u dolarima.
Postoje pošteni hakeri poznati kao "lovci s belim šeširima".
Pročitajte još: Skinite 1.000 FILMOVA u jednoj SEKUNDI
Pronalaženje baga koji nije uočen nikad ranije, velika je retkost i može da dovede do isplate velikih iznosa, verovatno u stotinama hiljada dolara, što služi kao veliki podstrek za elitne poštene hakere poznate i kao „lovci s belim šeširima“.