Istraživanja kažu da u periodu od tri godine, jedna boca za višekratnu upotrebu mogla bi da spreči da više od 1.000 plastičnih boca završi kao okeanski otpad. Osim što pomažu u zaštiti životne sredine, boce za višekratnu upotrebu dolaze u svim vrstama stilskih opcija i različitih materijala.
Ove boce su takođe otpornije na buđ i bakterije, međutim, bez obzira na to koju vrstu boce za višekratnu upotrebu odaberete, nisu namenjene za neograničeno korišćenje. Pogledajte da li postoje znakovi koji označavaju da je vreme za njenu promenu.
Rok trajanja boca za višekratnu upotrebu
Vek trajanja boca zavisi od njihovog materijala i od toga koliko su korišćene. Staklene flaše za vodu traju nekoliko godina uz odgovarajuću negu i čišćenje. Slomljena staklena boca šalje jasan signal da treba da je zamenite.
Plastične boce traju oko godinu dana jer plastika počinje da se kvari vremenom i upotrebom. Ako je plastična boca deformisana vreme je da je promenimo.
Pročitajte još: Pravilno čuvanje namirnica u FRIŽIDERU: Mleko prema navici čuvamo u vratima, zbog čega mu tu nije mesto?
Duboke ogrebotine ili pukotine na boci takođe znače da im je istekao rok. Te pukotine mogu da sakriju skrivene bakterije koej se skupljaju unutar njih i umnožavaju se.
Takođe predlaže se da pregledate delove boce koji dolaze u direktan kontakt sa ustima. Svaka nečistoća koja se opire čišćenju kaže da je vreme da flašicu promenite.
Boca od nerđajućeg čelika u proseku traje najduže,12 godina. Ako boca zarđa, trebalo bi tada da je promenite.